پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
Reuse یا Upcycling چیست؟

Reuse یا Upcycling چیست؟

از یک هفته قبل، که خبر عروسی خواهرش را شنیده بود، به فکر لباس جدید بود، من همیشه لباس مورد علاقه‌اش بودم، اما حالا وضعیت برای خانم خانما فرق می‌کرد، عروسی خواهرش بود، می‌فهمی؟

البته من خودم این جمله‌ی "عروسیه خواهرمه، می‌فهمی" را که هی با تاکید برای کسی که آن‌ور تلفن بود درک نمی‌کردم، او هیچ‌ وقت نفهمید اضافه کردن یک هم‌کمدی جدید چقدر هزینه دارد؛ اصلا منظورم از لحاظ مادی نیست! هزینه‌ی جانی و هزینه‌ای که بیچاره زمین باید بپردازد را می‌گویم. به هرحال من لباسِ کمی نبودم، از برترین برندهای دنیا بودم، کلی با من پز داده بود و حالا به فکر لباس جدید بود. خب اگر با قیافه‌‌ام حال نمی‌کرد، چاره‌اش فقط یک خیاط و قیچی بود؛ به راحتی به لباس جدیدی تبدیل می‌شدم و زمین بیچاره هم جور تنوع طلبی‌های آدم‌ها را نمی‌کشید! دیگر از کیت بلانشت که معروف‌تر نیستی!

استفاده مجدد از لباس

اگر می‌دانست Reuse یا Upcycling چیست وضعمان این نبود!

Reuse یا Upcycling یعنی چه؟

مطمئنا برایتان پیش آمده است، که سایزتان عوض شده و لباسی که اتفاقا زمانی دوست داشتید را به خواهر یا فرد دیگری داده‌اید، اگر بدانید با این کار زمین را از چه خطری نجات داده‌اید، همیشه این کار را انجام می‌دهید.

Reuse یا upcycling همان استفاده‌ مجدد از لباس‌ های کهنه و یا بخشیدن آن‌ها به دیگران با هدف حفظ محیط زیست است یا به عبارت دیگر، با تغییر شکل لباس‌های کهنه یا قدیمی یا استفاده‌ دوباره از لباس‌ های کهنه با هدف بازگرداندن آن‌ها به چرخه‌ی استفاده را Reuse گویند.

چرخه‌ی مصرف لباس

ساز و کار Reuse

اگر بخواهیم با هدف حمایت از محیط زیست به این موضوع نگاه کنیم باید دوباره بگوییم، فشن دومین صنعت آلوده‌ کننده‌ی جهان است که در قبال آسیب‌های آن به دنیا، مسئله‌ی مد پایدار مطرح شد. مد پایدار چاره‌ای برای آسیب‌های فشن بود، که ماهیت آن به لباس‌های سازگار با محیط زیست، خرید کمتر لباس، استفاده مجدد لباس و هزاران هزار عملکرد دیگر بر‌میگردد.

بازیافت لباس

برای خواندن "چیستی مد پایدار" به این بلاگ مراجعه کنید.

 در این میان خرید کمتر لباس و استفاده مجدد از لباس را از ماست بیرون کشیده و روی آن تمرکز می‌کنیم‌‌. تحقیقات نشان داده است حدود ۹۵ درصد از لباس‌های دور ریخته شده قابل بازیافت هستند، که حدود ۷۳ درصد آن‌ها یا دور ریخته می‌شود و یا سوزانده می‌شود.

ریدیزاین کردن لباس

تصور کنید اگر جلوی دور ریخته شدن و سوزانده شدن آن‌ها گرفته شود چه اتفاقی می‌افتد؟ حجم عظیمی از آلاینده‌ها وارد هوا نمی‌شود و قطعا خاک تمیز‌تری برای زندگی خواهیم داشت.

مد پایدار

چه کار کنیم؟

تا به الان و این ساعت، که در حال مطالعه این مطلب هستید، هیچ کس موفق به کشف جوابی برای سوال "چرا بعد از استفاده‌ی چندین باره از لباس از آن خسته می‌شویم؟" نشده است. اینکه دقیقا چرا باید لباسی، که کاملا قابل استفاده و نو است را به یک گوشه بیاندازیم و در آخر هم به علت کمبود جا آن را دور بریزیم.

بازیافت لباس

خب من و شما کاملا همدیگر را درک می‌کنیم؛ همه‌مان دوست داریم همیشه متنوع و شیک باشیم و کسی لباس تکراری بر تنمان نبیند، اما پس زمین چه می‌شود؟ هزینه‌ی مالی و جانی که برای یک لباس صرف می‌شود چه؟

برای دانستن آسیب‌های فشن به این مطلب مراجعه کنید‌.

خیلی ساده بگویم، لباس‌هایتان را دور نریزید. هر طور شده لباستان را دور نریزید، با دیگر آیتم‌های موجود در کمدتان آن را بچینید و به استایل‌های جدیدی برسید. اگر هر کاری می‌کنید؛ اما در آخر راضی به استفاده مجدد از لباس های دور ریختنی نمی‌شوید بیایید یک عادت جدید ایجاد کنیم.

بازیافت لباس

وقتی یک لباس جدید می‌خرید، لباسی که دیگر آن را در کمدتان نمی‌خواهید به دوستتان هدیه دهید. هدیه دادن لباس باعث می‌شود لباس‌ها در چرخه‌ی مصرف باشند و دوستانتان هم نیاز به خرید لباس جدید و دامن زدن به پروسه‌ی خرید بیش از حد لباس نخواهند داشت.

حمایت از مد پایدار

به جای دور ریختن لباس‌ها، محل مخصوص بازیافت لباس را پیدا کنید. قطعا یک مکان مشخصی وجود دارد که از شما پارچه و لباس بگیرد و آن را بازیافت کند حتی ممکن است در ازای دادن لباستان به چنین مکان‌هایی هزینه‌ای هم متقبل شوند.

بازیافت لباس ها

 راه چاره‌ی بعدی خلاقیت است. برای استفاده دوباره از لباس‌ های قدیمی خلاقیت به خرج دهید. ریدیزان کردن لباس، پوشاک قدیمی شما را به چرخه‌ی مصرف برمی‌گرداند. حتی با تعویض دکمه و اضافه کردن یک نگین می‌توانید لباسی نو داشته باشید‌. تصور کنید وقتی سلبریتی محبوبی مثل کیت بلانشت در مراسم مهمی مثل جشنواره کن دست به چنین اقدامی بزند، یعنی ما نمی‌توانیم؟ به هرحال هر کجا هم برویم قرار نیست به اندازه‌ی کن میلیون‌ها دوربین به ما زل بزنند‌.

کیت بلانشت
لباسی که کیت بلانشت در بفتا ۲۰۱۶ پوشیده بود را با ریدیزاین در ونیز ۲۰۲۰ (سمت چپ) پوشید

از خریدن لباس‌های دست دوم خجالت نکشید. قبل اینکه به سراغ خرید از یک بوتیک گران قیمت برای یم لباس برند و یا مشخصی بروید، اول دست دوم فروشی‌ها و اپلیکیشن‌های این چنینی را بررسی کنید، اگر لباس مد نظر خود را در قالب دست دوم پیدا کردید که سالم هم هست پس چه نیازی به خرید لباس نو که تازه هزینه‌ی اضافی هم نسبت به دست دوم دارد، هست؟

استفاده مجدد از لباس

قطعا برای همه‌مان پیش آمده است لباس تکراری بپوشیم و تکراری پوشیدن در آن لحظه باعث مرگ یا بیماریمان نشده است، پس قطعا اگر کمی عادت‌های پوششی‌مان را کنترل کنیم می‌توانیم دنیای بهتری در کنار فشنی درست داشته باشیم‌.

شما چقدر روی تکراری لبلس پوشیدن، حساس هستید؟

ارسال نظر به عنوان