پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
هر لباس موجود در کمدمان، یک لباس جدید است

هر لباس موجود در کمدمان، یک لباس جدید است

همه‌ی ما هر چند وقت یک‌بار تصمیم به وارسی کمد لباسمان می‌گیریم، لباس‌هایمان را بررسی کرده و تعدادی را فقط به دلیل تکراری بودن از کمدمان خارج می‌کنیم.

یا پیش آمده برای همراهی یکی از دوستانتان با او به خرید رفته‌اید، آیتم بخصوصی احتیاج ندارید، اما از لباس موجود در ویترین مغازه‌ خوشتان می‌آید و سریع تصمیم به خرید می‌گیرید.

شما با هر خرید غیر ضروری یا هر لباسی، که روانه‌ی سطل زباله می‌کنید، نقش بزرگی را در تخریب محیط زیست از طریق فشن به عهده می‌گیرید!

آثار مخرب فشن بر محیط زیست
آثار مخرب فشن بر روی محیط زیست

 

فشن دومین صنعت آلاینده‌ی جهان

در گذشته، به دلیل کمبود برند‌های پوشاک و نبود تنوع در لباس‌ها، پوشاک جزو آیتم‌هایی بود، که بسیار کم مصرف می‌شد؛ جنگ‌ها، مخصوصا جنگ جهانی دوم نیز بستری برای استفاده‌ی چندین باره از لباس را فراهم کرده بود و در کل پوشاک جزو اقلام کم اهمیت به حساب می‌آمد. با روی کار آمدن طراحان خلاق و برندهای لوکس، تنوع لباس‌ها چندین برابر شد و افراد به داشتن انواع آیتم‌های پوششی جذب شدند، رفته رفته با گسترش تکنولوژی فشن پیشرفت چشمگیری کرد و فست‌فشن به عنوان غول سریع تولید لباس، وارد صنعت فشن شد و اینجا بود، که فشن در مقابل اکوسیستم قرار گرفت!

فشن و محیط زیست
فشن، صنعت آلاینده‌ی محیط‌زیست

بعد از صنعت نفت، فشن دومین آلاینده‌ی زیست محیطی جهان است، فشن به طور مستقیم بر روی هوا، آب، خاک و حیات حیوانات تاثیرات مخرب و غیرقابل جبران، اعمال می‌کند.
۱۰ درصد از کل انتشارات گازهای گلخانه‌ای، مربوط به صنعت مد است، که پیش‌بینی می‌شود با توجه به سرعت تولید و مصرف‌گرایی جامعه، تا سال ۲۰۳۰ این رقم به ۶۰ درصد تغییر کند؛ فشن بستر آلودگی آب را از طریق شستن لباس، صنعت رنگرزی و تولید الیاف ایجاد می‌کند، ۲۰ درصد از فاضلاب سراسر جهان را فشن تولید می‌کند و دومین صنعت پرمصرف آب است.
مصرف بیش از حد آب در فشن
فشن، دومین صنعت پرمصرف آب

تعدادی از زباله‌ی لباس‌ها، سوزانده شده و حدود ۵۷درصد از لباس‌های دور ریخته شده در خاک دفن می‌شوند، که این روندِ دفع زباله،  همزمان به هوا و خاک آسیب می‌زند.
زباله‌های صنعت فشن
تولید بیش‌ از حد زباله در فشن

مدپایدار،چاره‌ی فشن برای آثار مخرب زیست‌ محیطی

تدبیر صنعت مد برای مصرف‌گرایی، فرآیندی با عنوان "مد پایدار" بود.مد پایدار دقیقا نقطه ‌مقابل فست‌فشن است.

در مد‌ پایدار علاوه بر تولید پوشاک با روش‌های سازگار با محیط‌‌‌‌‌ زیست، از مخاطبان انتظار می‌رود، که مدت زمان بیشتری را صرف استفاده از لباس‌های خریداری شده خود کنند و فقط درصورت نیاز، اقدام به خرید کرده و در روند خرید خود اجناس دست‌دومِ سالم را از یاد نبرند.

مد پایدار
مدپایدار در فشن

حالا اگر شما جزو افرادی هستید که لباس‌هایتان بعد مدتی برایتان تکراری می‌شود، اما در عین حال دوست‌ دارید به محیط زیست احترام بگذارید، پیشنهاد مد پایدار برای شما، ترفند بازسازی لباس است.

 

ریدیزاین (Redesign) لباس چیست؟

ریدیزاین، که با اصطلاح ریدرِس(Redress) نیز شناخته می‌شود همان ترفند بازسازی یا بهسازی لباس است، که با هدف حفظ محیط‌‌ زیست و پیروی از مدپایدار صورت می‌گیرد.

در این روند شما لباس‌های تکراری یا بلااستفاده‌ی خود را به چرخه‌ی استفاده باز‌می‌گردانید و با تغییر شکل آن‌ها به استفاده دوباره از آن می‌پردازید.

بازیافت لباس‌ها در فشن
بازگشت لباس‌ها به چرخه‌ی استفاده

آموزش روند بازسازی لباس

در ابتدا از مراحل ساده‌تر شروع می‌کنیم.بستگی به خلاقیت و نوآوری شما دارد، که چگونه از لباس قبلی خود، لباس بهتری ایجاد کنید. ساده‌ترین راه‌ها اضافه کردن مهره‌ها، دکمه‌های جدید، نوارهای رنگی و درخشان، انواع تور و هر چیز تزیینی جدید دیگری به لباستان است، می‌توانید دکمه جدید بدوزید، می‌توانید با اضافه کردن یک پاپیون لباستان را متنوع کنید، می‌توانید به حاشیه‌های لباس یا دور مچ و یقه آن نوار اضافه کنید، حالا شما یک لباس جدید دارید، که در روند آسیب زدن به محیط زیست نیز شریک نشده‌اید.

بازسازی لباس‌های قدیمی
تزیین لباس‌های قدیمی با نوار

روش دوم نیاز به مهارت خیاطی دارد، اگر خیاطی بلدید، که عالی است، اما اگر خیاطی بلد نیستید می‌توانید لباستان را به افراد ماهر در این حیطه بسپارید.

کاری، که باید بکنید این است؛ طرح لباستان را عوض خواهید کرد.

بازسازی لباس قدیمی
تزیین لباس‌های قدیمی با نوار

می‌توانید لباستان را به طور کامل به لباس دیگری تبدیل کنید، مثلا اگر یک شلوار قدیمی دارید آن را به آیتم‌های دیگری همچون بولیز یا سارافون تبدیل کنید و لباسی کاملا متفاوت داشته باشید.

بازسازی لباس‌های قدیمی
تبدیل شلوار قدیمی به سارافون

اگر دنبال لباس جدیدی برای فرزندتان هستید، به سراغ کمد لباستان بروید، لباس‌هایی، که قصد بیرون کردن از کمدتان را داشتید بردارید و شروع به خیاطی کنید، می‌توانید از پیراهن‌های مردانه برای دوختن یک لباس زیبا استفاده کنید.

تغییر لباس‌های قدیمی
تبدیل پیراهن مردانه به لباس دخترانه

ساده ترین راه را فراموش نکنید، با یک برش، لباس قدیمی و غیرترندی ته کمدتان را به لباس جدید تبدیل کنید.

تبدیل لباس قدیمی به لباس جدید
تبدیل لباس قدیمی و غیرترندی به دامن ساده

لباس‌های جین خود را فراموش نکنید، شلوار جین آیتم پرتکرار کمد همه است، که همیشه با مشکل آسیب در قسمت زانو همراه است، فکر دور انداختن آن را از ذهنتان بیرون کنید، هر شلوار جین یک شلوارک جین اسپرت است، آن را از قسمت بالای زانو به اندازه‌ی دلخواه برش دهید، می‌توانید جیب‌ها و حاشیه‌هایش را با مهره تزیین کنید؛ حالا یک شلوارک جین دارید.

لباس‌های جینی، که از ترند خارج شده‌اند و یا دیگر برایتان گشاد است، یک لباس ترندی جدید است.

با آن‌ها لباس جدید بسازید.

تبدیل لباس جین قدیمی به جدید
تبدیل لباس جین قدیمی به یک لباس جدید

روند بازسازی لباس‌های قدیمی نقش ویژه‌ای در مد پایدار و هدف حفاظت از محیط زیست، با جلوگیری و کاهش مصرف گرایی را ایفا می‌کند، سعی کنید لباس الیاف طبیعی بخرید، لباس‌هایتان را دور نریزید، اگر لباس تمیز بلااستفاده دارید به مراکز فروش لباس دست دوم بسپارید و یا از اپلیکیشن‌های مخصوص فروش لباس دست دوم استفاده کنید، لباس‌هایتان را در صورت استفاده نکردن به افرادی که نیازمند هستند اهدا کنید، اما لباس قابل استفاده کمدتان را به هیچ‌وجه دور نریزید. سالانه میلیاردها تن زباله لباس را صنعت فشن به زمین هدیه می‌کند و هریک از ما از جایگاه ویژه‌ای در این روند برخورداریم.

زباله‌ی تولیدی صنعت فشن
کوه زباله‌ی لباس‌

اگر دغدغه‌ی محیط زیست و بقای زمین برای آیندگان را دارید، پیشنهاد خودتان را برای قرارگیری در جایگاه صحیحی از این روند بنویسید.

ارسال نظر به عنوان