پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
عجیب‌ترین و خطرناک‌ترین ترندها در طول تاریخ

عجیب‌ترین و خطرناک‌ترین ترندها در طول تاریخ

روند ترند و مد همیشه جزو پروسه‌های جالب و بحث‌برانگیز هر جامعه‌ای محسوب می‌شود، به طوری که با بررسی آن می‌توانیم به فرهنگ، بایدها و نبایدهای پوششی هر دوره دست پیدا کنیم. با مطالعه درباره‌ی این قضیه به این نکته دست پیدا می‌کنیم که مردم در زمان قدیم هم برای اثبات جایگاه خود در جامعه، دست به اقدامات خلاقانه، عجیب و گاهی خطرناک می‌زدند. در ادامه عجیب‌ترین ترندهای فشن جهان و خلاقانه‌ترین مدها در طول تاریخ می‌پردازیم.

ترندعجیب

 

کفش‌های لوتوس (Lotus Shoes)

کفش لوتوس چینی

چینی‌ها معتقد بودند که پاهای کوچک با پنجه‌های باریک مظهر زنانگی است؛ به همین دلیل کفش‌های لوتوس را تولید کردند. کفش‌هایی که سایز آن‌ها بسیار کوچک بود. بنابراین دخترانی که پای آن‌ها از سایز کفش بزرگ‌تر بود، پروسه‌ی عذاب‌آوری را برای پوشیدن کفش طی می‌کردند.

ترندخطرناک

در طی سال‌های متوالی خانواده‌های چینی بارها و بارها پای دختران خردسال خود را می‌شکستند تا بتوانند زنانگی آن‌ها را با پوشیدن کفش اثبات کنند. پاها با نوارهای بلند جلوی کفش بسته می‌شد و به‌همین ترتیب از رشد آن جلوگیری می‌شد.

 

ترندخطرناک

در این بین ممکن بود انگشتان پا آسیب جدی ببیند و حتی عصب آن از کار بیفتد، اما اهمیتی نداشت. این روند معمولا بین دو تا سه سال طول می‌کشید و پاهای دختران تا آخر عمر بسته بود.

ترندخطرناک

سرانجام با تلاش‌های زیادی که برای ممنوعیت بستن پا در طول تاریخ انجام شد، این مد عجیب در سال 1912 رسما غیرقانونی اعلام شد؛ گرچه این عمل تا سال‌ها پس از آن هنوز در برخی مناطق چین به‌صورت مخفیانه انجام می‌شد.

ماکارونی! (Macaroni)

ترندعجیب

در دهه‌ی 1760، مردان اشرافی انگلیس کلاه‌گیس بزرگی می‌پوشیدند. این سبک در واقع به‌نام غذای ماکارونی ایتالیایی نامگذاری شده است که نشان‌دهنده پیچیدگی و جهان‌بینی است. این ترند عجیب تا مدت‌ها بعد به عنوان یک سبک عجیب اما محبوب ادامه یافت.

Panniers

ترندعجیب

Panniers (از کلمه فرانسوی "panier" به معنی "سبد") در قرن 17 و 18 محبوبیت زیادی پیدا کرد. این مدل پیراهن یک قسمت حجیم در قسمت دو طرف کمر داشت که عرض دامن و لباس را افزایش می‌داد و در دو طرف خط کمر خودنمایی می‌کرد.

مدعجیب

جنس این لایه‌ی اضافی گاهی از جنس نهنگ، چوب، فلز و پلاستیک مستحکم بود. این مدل پیراهن بیشتر در مناسبت‌های خاص مورداستفاده قرار می‌گرفت و درواقع نشان‌دهنده‌ی جایگاه اجتماعی فردِ استفاده‌کننده بود. به‌همین دلیل خدمتکاران مدل‌های کم حجم‌تر از همین مدل را به تن می‌کردند.

 

مدعجیب

از سختی‌های این ترند عجیب می‌توان به این موارد اشاره کرد که دو زن همزمان نمی‌توانستند از یک ورودی عبور کنند یا باهم روی یک نیمکت بنشینند؛ به طور کلی فعالیت و حرکت بدن را محدود می‌کرد که کاملا مخالف با مسئله صلح با بدن بود.  مدعجیب

Breast Flatteners

مدعجیب

در طول دهه‌ی 20، شکل ساعت شنیِ اندام، جای خود را به سیلوئت مستطیل شکل داد؛ ترند عجیبی که هدف آن، صاف نشان دادن سینه و بالاتنه بود؛ به طوری که هیچ‌گونه برجستگی‌ای روی لباس نمایش داده نشود.

کرینولین (Crinolines)

ترندعجیب

کرینولین که به دامن حلقه‌ای نیز معروف است، یکی از عجیب‌ترین دامن‌های آن دوره بود که زیرساز آن به شکل حلقه‌حلقه با متریال محکمی ساخته می‌شد تا حجم دامن را بزرگ‌تر نشان دهد.

ترندعجیب

این مد عجیب تاریخ بسیار خطرناک بود، به طوری در سال 1858، یک زن جوان در بوستون دامن بزرگش از یک شومینه در سالنخانه‌اش آتش گرفت و جان باخت. همچنین 19 مورد مرگ در یک دوره‌ی دو ماهه رخ داد که عامل اصلی آن همین ترند عجیب بود! یکی از دلایلی که بعدا بسیاری از متخصصان مد و افراد دیگر طرفدار مد پایدار شدند، همین بود!

یقه‌های جدا شونده (Stiff Starched Collars)

ترندخطرناک

این یقه‌های جدا شونده در قرن 19 محبوب بودند، اما گول ظاهر رسمی آن را نخورید؛ چرا که می‌توانند کشنده باشند؛ چرا که تقریبا غیرقابل‌انعطاف بودند و با یک یا دو جفت میخ به هم متصل می‌شدند، به همین دلیل می توانستند به‌آرامی مردی را خفه کنند.

ترندخطرناک

یکی دیگر از جنبه‌های خطرناک یقه، گوشه‌های نوک تیز آن بود. برای مثال، مردی از سنت لوئیس در خیابان دچار حادثه‌ای شد و بدین ترتیب گوشه‌های نوک‌تیز یقه به گلویش ضربه زد و دو خراش عمیق ایجاد کرد. این یقه‌ها آنقدر کشنده بودند که به عنوان "قاتل پدر" شناخته می‌شدند.

کفش‌های پلتفرم (Chopines)

مدعجیب

یکی دیگر از عجیب ترین ترندهای فشن دنیا ترند مربوط به پوشش پاست. در قرن شانزدهم، زنان اشراف‌زاده از کفش‌هایی با پاشنه‌ی افراطی که به پلتفرم معروف است، استفاده می‌کردند. این مدل کفش، از چوبی پنبه‌ای پوشیده از چرم‌، معمولا روکش‌دار یا مخمل نگین‌دوزی شده ساخته می‌شدند.

مدعجیب

کفش‌های پلتفرم به عنوان نشانه‌ای از موقعیت اجتماعی فرد پوشیده می‌شد و کفش‌هایی با پاشنه‌ی بلندتر به معنای جایگاه بالاتر (گاهی تا۲۰ اینچ) بود.

مدعجیب

گفتنی است که این مدل در ابتدا برای کمک به زنان در قدم زدن در خیابان‌های گل آلود اختراع شد تا دامن بلند آن‌ها کثیف نشود.

مدعجیب

با این حال‌، کفش پلتفرم به زودی به یک روند مد تبدیل شد، زیرا علاوه بر کاربردی‌بودن، قد فرد را نیز بلندتر نشان می‌داد. قد بلند هم در آن زمان به جایگاه بالای فرد اشاره داشت. گاهی اوقات به قدری پاشنه‌ها بلند بود که زنان برای حفظ تعادل به یک خدمتکار نیاز داشتند.

مدعجیب

Bombasts

مدعجیب

در قرن شانزدهم، عضلانی نشان دادن اندام در بین زنان و مردان بسیار محبوب بود. به همین دلیل قسمت‌هایی از لباس مثل آستین و ران را با پنبه، پشم و حتی خاک‌اره پُر می‌کردند تا حجیم‌تر به نظر برسد.

کرست (Corsets)

مدعجیب

کرست‌ها از قرن پنجم وارد دنیای پوشش زنان شدند. آن‌ها در اصل از متریال سفت و محکمی مثل استخوان نهنگ، چوب یا فولاد ساخته می‌شدند.

مدعجیب

گفته می‌شود که این کرست‌ها باعث جابجایی اندام‌ها و سوء هاضمه و یبوست می‌شدند، اما کشنده نبودند.

مدعجیب

کرست‌ها برای نمایش اندام باریک، سینه‌های برجسته و خوش فرم نشان دادن بالاتنه زن به کار می‌رفتند. این مورد تنها به پوشش زنان منتهی نشد و مردان نیز درگیر آن شدند. از دهه‌ی 1820 تا 1840، برای شیک‌پوشی مردان لازم دانستند که کمر آنان نیز فرم کلاسیک داشته باشد و به همین دلیل با پوشیدن کرست مخصوص، لاغر نشان داده می‌شدند.

دامن هابل (Hobble Skirts)

مدعجیب

Hobbling اصطلاحی است برای بستن پاهای حیوان به هم برای جلوگیری از فرار آن. در اوایل قرن بیستم و قبل از جنگ جهانی اول،طراحی دامن هوبل دقیقا چنین حالتی را برای اندام زنان ایجاد کرد. این مدل به گونه‌ای طراحی شده بود که قسمت لبه پیراهن بسیار تنگ بود و سرعت راه رفتن را به شدت کاهش می‌داد و از گام‌های بزرگ جلوگیری می‌کرد.

مدعجیب

به گفته موزه هنر متروپولیتن، اولین مدل این دامن به طراح فرانسوی، پل پوئرت اختصاص داده شده است. درست است که طراحی پوئرت، زنان را از پالتوهای سنگین و کرست‌های منقبض‌کننده رهایی بخشید؛ اما طبق گفته خودش، بالاتنه را آزاد کرده اما پاها را با زنجیر بسته است! این ترند عجیب باعث مرگ و میر زیادی در دوران خودش بوده است. سرانجام به‌دلیل مدل اغواکننده آن، توسط پاپ محکوم شد و پاپ آن‌ها را "رسوا و فاسد" خواند.

سخن پایانی

در این مطلب با عجیب ترین و خطرناک ترین ترندهای فشن جهان آشنا شدید. حتما در مطالب بعدی شما را با عجیب ترین ترندهای فشن ایرانی هم آشنا می‌کنیم. یادتان که هست؟ کلیپس بزرگ و اپل‌های نیم‌متری و... فراموش نکنید که در مسیر طراح لباس شدن، در کنار طراحی لباس، یاد بگیرید که لباس‌های راحت طراحی کنید تا افراد با پوشیدن آن‌ها احساس راحتی کنند، مورد آزار و اذیت قرار نگیرند و آسیب نبینند!

به نظر شما کدام خطرناک ترین ترندهای فشن دنیا کدام بوده است؟

ارسال نظر به عنوان

ناهید
ناهید
مهمان

ممنون طراحان جان.خیلی عالی بود.از دامن هابل چیزی نشنیده بودم برام بسیا ر جالب بود

۰۲/۱۱/۰۶ پاسخ دهید

مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰
مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰

ممنون که همراهیمون میکنین❤️

۰۲/۱۱/۰۹ پاسخ دهید

مهری شعبانی
مهری شعبانی
مهمان

واقعا هم جالب بود و هم ترسناک

۰۲/۱۰/۳۰ پاسخ دهید

مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰
مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰

یک دنیا ممنون بابت اینکه وقت گذاشتین و نظرتون رو برای ما نوشتین❤️

۰۲/۱۱/۰۲ پاسخ دهید

مهدیه ابراهیمی
مهدیه ابراهیمی
مهمان

جالب بود

۰۱/۰۲/۰۳ پاسخ دهید

سیمین
سیمین
مهمان
ترند ۲۰۲۰

جالب‌تر و ترسناک‌تر از همه چینی‌ها بودن

۰۱/۰۲/۰۳ پاسخ دهید

مهدیه ابراهیمی
مهدیه ابراهیمی
مهمان
ترند ۲۰۲۰

آره واقعا خیلی بد بود

۰۱/۰۲/۰۳ پاسخ دهید

مهدیه ابراهیمی
مهدیه ابراهیمی
مهمان
ترند ۲۰۲۰

ولی مطلب جالبی بود

۰۱/۰۲/۰۳ پاسخ دهید

نسیم
نسیم یاراختر
استایلیست
نسیم
نسیم یاراختر
استایلیست

علاقه‌مند به هنر، مد و دنیای فشن

چقد عجیب

۰۰/۱۰/۰۹ پاسخ دهید