پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
در مصاحبه کاری چی بپوشیم؟

در مصاحبه کاری چی بپوشیم؟

یک بار برای همیشه این چالش و دلشوره را که در مصاحبه کاری چی بپوشم حل کنید! مصاحبه شغلی یک فرصت مهم برای نشان دادن توانایی‌ها و مهارت‌های خود به استخدام کننده است. از این رو، انتخاب لباس مناسب برای مصاحبه نقش بسیار مهمی دارد. لباسی که برای مصاحبه انتخاب می‌کنید، نشان‌دهنده‌ حرفه‌ای بودن، احترام به محیط کار و توانایی تطابق با فرهنگ شرکت است. 

 انتخاب لباس مصاحبه 
پیشنهاد می‌شود که برای مصاحبه لباس رسمی انتخاب کنید. در مصاحبه ضمن اینکه لباس مهم است اما همچنین باید به بهداشت شخصی و ظاهری کامل توجه کنید. موها و ناخن‌های تمیز و یک لبخند صمیمانه نیز بسیار اهمیت دارد. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با لباس‌های مناسب مصاحبه کاری بیشتر آشنا کنیم.

در مقاله "با این ۱۵ سبک استایل شخصی خود را بسازید!" نگاهی مختصر داشته‌ایم به طیف وسیعی از سبک‌های متنوع فشن مانند؛ کژوال، بوهمین (بوهو)، کلاسیک و ... که مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.


 3 نکته مهم برای انتخاب لباس در مصاحبه کاری

انتخاب لباس برای مصاحبه 
مصاحبه شغلی خود به تنهایی سبب استرس و تشویش ذهن می‌شود. عوامل مختلفی روی یک پیشبرد یک مصاحبه شغلی تاثیرگذار است. یکی از این عوامل پوشش مناسب در جلسات مصاحبه است. 3 نکته مهم برای انتخاب لباس مصاحبه که باید بدانید:

قوانین کلی را برای انتخاب لباس در نظر بگیرید نه سلیقه شخصی!

قوانین کلی را برای انتخاب لباس در نظر بگیرید در مصاحبه شغلی
اهمیت انتخاب لباس مناسب برای مصاحبه شغلی یک موضوعی است که اغلب از آن نباید غافل شد. لباسی که برای مصاحبه انتخاب می‌کنید نه تنها باید حرفه‌ای باشد بلکه احساس راحتی و اعتماد به نفس را هم برای شما به ارمغان بیاورد. همچنین، مطمئن شوید که لباس‌هایتان تمیز، بدون چروک و متناسب انتخاب شده‌اند.
برای انتخاب لباس مناسب، ابتدا با قوانین کلی و مشترک آشنا شوید. معمولاً توصیه می‌شود که لباسی را انتخاب کنید که یک پله بالاتر از لباس معمولی محیط کار باشد. به عنوان مثال، اگر کارمندان و رهبران یک شرکت معمولاً شلوار جین و تی‌شرت می‌پوشند، شما می‌توانید یک جفت شلوار غیر جین و یک پیراهن کت و شلواری را انتخاب کنید.
به دلیل اهمیت احساس راحتی و اعتماد به نفس حتی اگر لباس‌های رسمی می‌پوشید، مطمئن شوید که حرکات شما را محدود نمی‌کنند و احساس راحتی را برای شما فراهم می‌کنند. می‌توانید لباسی که قبلاً تست کرده‌اید و اطمینان دارید که راحت هستید را انتخاب کنید.
در نهایت، به جزئیات هم اهمیت دهید. مطمئن شوید که هر لباسی که انتخاب می‌کنید، تمیز، بدون چروک و به درستی متناسب با شماست. این جزئیات می‌توانند به تنهایی ظاهر شما را جلا بخشند و نشان دهنده‌ اهمیتی است که به مصاحبه دارید. 

پیشنهاد می‌کنیم مقاله "آیا می‌دانید‌ درس‌کد چیست؟" و " تفاوت سبک و استایل چیست؟" را مطالعه نمایید. 

قبل از مصاحبه با پوشش کارمندان سازمان آشنا شوید!

نمایی از مصاحبه شغلی
قبل از اینکه به مصاحبه بروید برای آنکه یک پله بالاتر لباس بپوشید باید حتما پوشش کارمندان یک سازمان را در نظر بگیرید و با آن‌ها آشنا شوید. اما شاید بپرسید چگونه؟ روش‌های مختلفی برای اینکار وجود دارد. به عنوان مثال هنگام تماس و هماهنگی‌های لازم برای روز مصاحبه ابتدا از فرد تماس‌گیرنده بپرسید که آیا پوشش یا فرم برای سازمان مهم است یا خیر؟ در چنین شرایطی قطعا او شما را راهنمایی می‌کند و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

اما راه آسان‌تر این است که قبل از مصاحبه سری به وبسایت و شبکه‌های اجتماعی شرکت یا سازمان بزنید. در این صورت قطعا آن‌ها در بخش گالری تصاویری را از پرسنل به اشتراک گذاشته‌اند. پس به راحتی می‌توانید از این طریق پوشش آن‌ها را ببینید و یک لباس مناسب و یک پله بالاتر بپوشید. 

اما اگر با بهره از دو راهکار بالا کد لباسی یک شرکت و سازمان را پیدا نکردید باید به حدس بزنید اما چطور؟

در انتخاب لباس برای مصاحبه شغلی با دانستن سبک محیط کار و نوع صنعت می‌تواند کد و پوشش لباس پرسنل و کارمندانی که در آنجا کار می‌کنند را حدس بزنید. به طور کلی سازمان‌ها در چهار دسته تقسیم می‌شوند:

محیط‌های رسمی

لباس رسمی پوشیدن در محیط کاری رسمی برای مصاحبه
در این محیط‌ها، لباس‌های رسمی معمولاً پوشیده می‌شوند. برای مصاحبه، کت و شلوار مناسب یا پیراهن با کراوات مناسب خواهد بود. توجه به این نکته در چنین محیط‌های مهم است که لباس شما باید بدون کوچکترین چروک و لکه‌ای باشد.

محیط‌های معمولی

در شرکت‌های فناوری یا استارت‌آپ‌ها، غالباً لباس‌های کژوال یا غیررسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مصاحبه در این محیط‌ها، می‌توانید لباسی انتخاب کنید که جنبه غیررسمی کسب و کار را نشان دهد اما همچنان حرفه‌ای و مناسب باشد.

محیط‌های خلاقانه

در اینجا، فرصتی برای بیان سبک و خلاقیت شما وجود دارد. می‌توانید لباس‌ها و اکسسوری‌هایی را انتخاب کنید که به طور خاص با سبک شغل و فرهنگ شرکت شما منطبق باشد.

محیط‌های خاص صنعت

در صنایع خاص مانند مراکز ورزشی یا مراکز پزشکی، کارمندان و پرسنل معمولا لباس‌های خاص مورد می‌پوشند. در این محیط‌ها می‌توانید لباس‌های رسمی و غیررسمی را باهم استایل کنید تا با خصوصیات محیط کار هماهنگ باشد. 

مناسب با محل مصاحبه لباس بپوشید! 

مناسب با محل مصاحبه لباس بپوشید! 
شما همه چیز برای انتخاب لباس باید در نظر بگیرید. به عنوان مثال باید این احتمال را بدهید که ممکن است فضای یک اتاق مصاحبه گرم و بدون تهویه باشد. در چنین شرایطی قطعا استفاده از لباس گرم شما را کلافه خواهد کرد و سررشته کلمات از دست‌تان خارج خواهد شد. همچنین رنگ لباس را باید مطابق با فضا انتخاب کنید. 

اما شاید بپرسید که از کجا بدانیم فضای داخلی اتاق مصاحبه گرم است یا سرد؟ شما نمی‌توانید تشخیص دهید یا حدس بزنید. تنها کاری که از دست شما بر می‌آید پوشش چند لایه‌ای است. لباس‌ها را به صورت چند لایه‌ای بپوشید تا در صورت گرم شدن بتوانید لایه‌ها را کم کنید. به عنوان مثال بهره از یک کت روی پیراهن می‌تواند گزینه مناسبی باشد. چرا که در صورت گرم شدن می‌تواند کت را در بیاورید و به راحتی بدون کوچکترین گرما و عرق کردنی روند مصاحبه را پیش ببرید. 

در مقاله "شخصیت شناسی از روی استایل" به این موضوع می‌پردازیم که چطور می‌توانیم باتوجه به رنگ‌های مورداستفاده‌ و نوع پوشش، شخصیت و واقعیت درونی افراد را ارزیابی کنیم.

در مصاحبه چه چیزی نباید بپوشیم؟!

در مصاحبه خارج از عرف نباید بپوشیم
در حالیکه در انتخاب لباس مصاحبه همیشه می‌توانید آزادی عمل داشته باشید اما باید به این نکته توجه کنید که انتخاب برخی از لباس‌ها سبب می‌شود تا مصاحبه‌تان به خوبی پیش نرود. در مصاحبه کاری از موارد زیر نباید استفاده کنید:

•    اجتناب از عطر و ادکلن سنگین
•    برخی از اکسسوری‌های خاص و غیرعرف
•    لباس‌های چروکیده، پاره (زاپ‌دار) یا نامناسب
•    لباس‌هایی که حرکات شما را محدود می‌کنند و با آنها احساس ناراحتی دارید.
•    لباسی که با برند یا فرهنگ شرکتی که می‌خواهید برای مصاحبه بروید، مطابقت نداشته باشد.
•    ترکیبی از الگوها، رنگ‌ها و بافت‌های کاملا متفاوت
•    دمپایی یا کفش ورزشی
•    شلوار جین در برخی موارد رسمی
•    لباس‌های پرزرق و برق (مانند دکمه سرآستین طلایی یا وسایل لوکس سطح بالا)
•    پوشیدن کفش‌های کثیف و غیر واکس زده

استایل مناسب برای آقایان در مصاحبه کاری

استایل مناسب برای آقایان در مصاحبه کاری
رعایت نکات اساسی در مصاحبه می‌تواند به شما در کسب موفقیت بیشتر کمک کند. در اینجا برخی از نکات مهم برای انتخاب و ظاهر در مصاحبه برای آقایان آورده شده است:

•    ظاهر منظم و مرتب: رعایت منظم بودن ظاهر لباس برای آقایان از اهمیت بالایی برخوردار است. انتخاب لباس‌های ساده، تمیز و مرتب به شما اعتماد به نفس بیشتری در مصاحبه می‌دهد.

•    کت و شلوار یک رنگ و ساده: انتخاب کت و شلواری که یک رنگ و تماماً ساده باشد به آقایان ظاهری حرفه‌ای و آراسته می‌بخشد. کت و شلوار تک رنگ و ساده به خصوص رنگ‌های خنثی به هر سنی برای حضور در مصاحبه توصیه می‌شود. 

•    پیراهن سفید یا رنگ‌های روشن: پوشیدن یک پیراهن سفید یا رنگ‌های روشن با کت و شلوار تیره، به ظاهر شما زنده‌تر و آراسته‌تر می‌نماید.

پیراهن رنگ روشن در مصاحبه کاری آقایان

•    انتخاب کراوات ساده: انتخاب یک کراوات ساده و مناسب با لباس نشانه‌ای از دقت و آگاهی از فرهنگ شرکت است.

•    جوراب‌های مناسب: جوراب‌هایی که با رنگ شلوار هماهنگ باشند و طرح‌های نامعقول نداشته باشند به ظاهر شما اصالت می‌بخشند. به عنوان مثال به هیچ عنوان با شلوار تیره جوراب سفید نپوشید، چرا که به شدت تناقض ایجاد خواهد کرد.

جوراب‌های مناسب در مصاحبه کاری آقایان

•    کفش‌های تمیز و براق: کفش‌هایی که تمیز و براق باشند جزء لباس‌های شیک و آراسته محسوب می‌شوند و به شما اعتماد به نفس بیشتری در مصاحبه می‌دهند.

•    کیف مناسب: حمل یک کیف اندازه و شیک که نشان‌دهنده نظم و حرفه‌ای بودن شماست.

•    انتخاب ادکلن مناسب: انتخاب ادکلن‌های خنک و مناسب برای آقایان یک گزینه مناسب خواهد بود.

•    رعایت مرزهای ظاهری: دقت کنید که خالکوبی یا تتو روی بدن شما مشخص نشود و موهایتان به شکل منظم و آراسته باشد.

رعایت این نکات به شما کمک می‌کند تا ظاهر حرفه‌ای و آراسته‌ای داشته باشید و اعتماد به نفس بیشتری در مصاحبه کسب کنید.

استایل مناسب برای خانم‌ها در مصاحبه کاری

استایل مناسب برای خانم‌ها در مصاحبه کاری
رعایت نکات مربوط به پوشش بانوان در مصاحبه نیز می‌تواند به افزایش اعتماد به نفس و جذابیت ظاهری کمک کند. در ادامه، برخی از نکات مهم برای انتخاب و ظاهر در مصاحبه برای بانوان آورده شده است:
•    انتخاب مانتو ساده و شکیل: پوشیدن یک مانتو ساده و شکیل بدون زرق و برق اضافی با شلوار یا دامنی مناسب، بهترین انتخاب برای بانوان و خانم‌های جوان جویای کار در روز مصاحبه است. این انتخاب به شما ظاهری حرفه‌ای و مناسب می‌بخشد.

انتخاب مانتو و کت ساده در مصاحبه شغلی

•    کفش مناسب: انتخاب کفشی که با استایل و مدل مانتو و شلوار یا دامن همخوانی داشته باشد، ظاهر آراسته‌تری به شما می‌بخشد و افزایش اعتماد به نفس شما را در مصاحبه تضمین می‌کند.

•    لباس زنانه شیک و ساده: لباس مرتب و اتو کشیده با کیف و کفش مناسب می‌تواند ظاهر شما را زیباتر و آرام‌تر نشان دهد.

•    مقنعه با مانتو رسمی و اسپرت: انتخاب مقنعه برای یک مانتو اداری و رسمی در روز مصاحبه معقول و منطقی است. اما در صورت پوشیدن مانتو اسپرت، توصیه می‌شود از شال‌های ساده‌تر استفاده کنید.

•    استفاده از اکسسوری‌های ساده: استفاده از اکسسوری‌های زیاد و پر زرق و برق در مصاحبه توصیه نمی‌شود. یک ساعت مچی ساده و شیک می‌تواند ظاهر شما را جذاب‌تر کند.

•    پوشش براساس شغل مورد نظر: با توجه به شرایط و فرهنگ شرکت مورد نظر، انتخاب پوشش مناسب را رعایت کنید. اگر در یک محیط غیررسمی مثل کافه یا بوتیک مصاحبه دارید تیپ ساده و جذاب می‌تواند موفقیت بیشتری را برایتان به ارمغان بیاورد.

•    رعایت مرزهای ظاهری: به هیچ عنوان داشتن آرایش‌های سنگین و غیرمعقول را در روز مصاحبه پیشنهاد نمی‌کنیم. همچنین پوشیدن کفش پاشنه بلند بیش از ۵ سانتی‌متر برای مصاحبه مناسب نیست.

یادداشت پایانی

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، مصاحبه کاری یک روند استرس‌زاست اما اگر با اعتماد به نفس در جلسات مصاحبه کاری حضور پیدا کنید قطعا تجربه موفقی کسب خواهید کرد. پوشش یک لباس مناسب از عوامل تاثیرگذار روی موفقیت شما در مصاحبه کاری است. بنابراین قبل از مصاحبه حتما به نکات بالا توجه ویژه داشته باشید. نظر شما چیست آیا همیشه برای رفتن به یک جلسه کاری باید لباس رسمی پوشید یا باید متناسب با فضا انتخاب کرد؟

ارسال نظر به عنوان