پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
آیا می‌دانید درس کد چیست؟

آیا می‌دانید درس کد چیست؟

میل به نظم، تناسب و شیک‌پوشی کم‌وبیش در همه‌ی انسان‌ها دیده می‌شود؛ به‌خاطر همین درس‌کد قانون و چهارچوبی را برای پوشش فراهم می‌کند که با پیروی از آن، هماهنگی زیبایی در استایل‌ شما و سایر افرادِ آن مکان ایجاد می‌شود. اگر تا اینجای کار مشتاق شده‌اید بدانید که درس کد چیست، در ادامه‌ی مطلب با ما همراه شوید. 

درس‌کد

Dress code یعنی چی؟

درس‌کد یا Dress code یعنی کد پوششی. اگر می‌خواهید جزو افراد شیک‌پوش محسوب شوید، ساده‌ترین و شاید بتوان گفت مهم‌ترین گام، تناسب لباستان با موقعیت است. اگر لباسی که می‌پوشید، درخور مکان یا مراسمی که به آن دعوت شده‌اید، نباشد، کل هماهنگی استایلتان زیر سوال می‌رود، چون شما مهم‌ترین اصل را رعایت نکرده‌اید؛ پس در نوع لباس پوشیدن دقت لازم را به کار ببرید. اینجاست که کد پوششی معنی پیدا می‌کند.

دِرِس‌کد شما را محدود نمی‌کند؛ این تصور که شما با پیروی از تم پوششی مراسم، محدودیت‌هایی برایتان ایجاد می‌شود، چندان درست نیست، مگر اینکه با تمِ انتخابی موافق نباشید!

درس‌کد

دِرِس‌کد بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

بسته به زمان، مکان و صاحبان مهمانی یا موقعیت، تم پوششی انتخاب می‌گردد؛ مثلا درس‌کد یک مهمانی عصر با دِرِس‌کد مراسم شب کاملا متفاوت است. اگر شما به عنوان یک فرد عادی قصد دارید برای مهمانی، شرکت یا محیط کاریتان درس‌کد خاص آنجا را تعریف کنید، بهتر است با یک فرد متخصص مثل استایلیست مشورت کنید تا دقیقا طبق مقررات و بایدها و نبایدهای آن مکان و موقعیت، تم پوششی مناسب را انتخاب کند.

درس‌کد

دِرِس‌کد مدرسه

اولین درس‌کدی که اکثر افراد آن را تجربه می‌کنند، کد پوششی مدرسه است. مدرسه، مکانی است که شما را ملزم می‌کند تا همگی با یک پوشش واحد در آن درس بخوانید. همانطور که راس یک ساعت مقرر در یک محیط حاضر می‌شوید و در کلاس‌های درسی مختلف حضور پیدا می‌کنید، تم پوششی مدرسه نیز شما را با قوانین و بایدها و نبایدهای محیط‌های خارج از خانه آشنا می‌کند.

درس‌کد

درس‌کد

بارز‌ترین ویژگی تم‌ پوشش مدرسه، همان آزادی و گشاد بودن مانتو و شلوار و بلند بودن مقنعه است که البته در سال‌های اخیر با پیشرفت سطح طراحی لباس، مدل‌ها کمی جذب‌تر و اندامی‌تر دوخته می‌شوند.

درس‌کد

دِرِس‌کد در اداره، شرکت و ارگان‌های دولتی و خصوصی

هر نهاد و شرکت به یک ارگان خاص وابسته است و قوانین آن طبق عرف همان ارگان تصویب می‌شود که پوشش و استایل نیز از ای نقاعده مستثنا نیست. دِرِس‌کد یک اداره‌ی دولتی می‌تواند با یک اداره‌ی خصوصی و شرکت کاملا متفاوت باشد و این موضوع به دلیل بایدها و نبایدهای هر ارگان است که طبق هنجارهای همان شرکت تعریف می‌شود و امری طبیعی است.

به طور کل، پوشیدن مقنعه در سایر اداره‌ها امری واجب است؛ اما در مورد انتخاب مدل و رنگ آن در هر اداره‌ای آزادی عمل یامحدودیت‌هایی وجود دارد.

درس‌کد

درس‌کد

همچنین کد پوششی برای زنان در اداره و شرکت محدودیت‌های بیشتری نسبت به آقایان دارد. استفاده‌نکردن از لوازم آرایشی، زیورآلات، کفش‌هایی با پاشنه‌های بلند و صدادار واز جمله مواردی است که زنان با آن درگیر هستند و مجبور به رعایت آن هستند.

انواع درس‌کد برای خانم‌ها و آقایان

درس‌کد انواع مختلفی دارد و طبق هر موقعیت و مکان، نوع آن مشخص می‌گردد.

از‌جمله در‌س کد کژوال، اسمارت کژوال، وایت تای و…

 

منتظر توضیحات هر کدام از این درس‌کد‌ها در مقالات بعدی ما باشید.

 

حالا که متوجه شدید، درس کد یعنی چی، درس‌کدی را که شما در محیط کارییا آموزشیتان رعایت می‌کنید، در چند جمله برایمان توضیح دهید. آیا از آن راضی هستید؟

ارسال نظر به عنوان