پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
پارچه پوپلین چیست و چه کاربردی دارد؟

پارچه پوپلین چیست و چه کاربردی دارد؟

پنبه و پوپلین دو پارچه مشتق شده از گیاه همه کاره پنبه هستند که هر کدام ویژگی‌ها و کاربردهای منحصر به فردی دارند. علیرغم شباهت‌های بسیار زیادی که پارچه پوپلین و پنبه دارند اما از نظر بافت و کاربرد تفاوت‌های زیادی دارند. پنبه و پوپلین قرن‌هاست که مورد استفاده قرار می‌گیرند و امروزه در صنایع مد و نساجی قابل استفاده هستند. هنگام انتخاب بین آنها برای لباس یا منسوجات خانگی، اغلب این بحث مطرح می شود، آیا پوپلین همان 100٪ پنبه است؟ یا پوپلین شبیه پنبه است؟ در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با پوپلین آشنا کنیم.


پارچه پوپلین چیست؟

پارچه پوپلین به دلیل تطبیق‌پذیری و دوام بسیار بالا، امروزه مورد توجه بسیاری از طراحان لباس قرار گرفته است. تاریخچه پارچه پوپلین به قرن 19 و 20 برمی‌گردد و از این قرن‌ها به بعد در صنایع مد و نساجی مورد توجه قرار گرفت.
پارچه پوپلین نوعی پارچه بسیار ساده است که با وجود سادگی محکم بوده و برای دوخت بسیاری از لباس‌ها قابل استفاده است. این نوع پارچه تار و پود متفاوتی داشته و پود آن درشت و تارهایش ظریف هستند. در اوایل سال‌هایی که پارچه پوپلین شناخته شد، پود آن پشم و تارش ابریشم بود. به همین منظور در ابتدا از پارچه پوپلین برای دوخت روکش صندلی یا لباس‌های مقاوم و مستحکم استفاده می‌کردند.
امروزه با رشد تکنولوژی کارخانه‌های ریسندگی و نساجی، پارچه پوپلین را با سایر الیاف و نخ‌ها مانند کتان، پنبه، پلی استر، ابریشم و غیره می‌بافند. از این رو شما انواع پارچه‌های پوپلین نظیر ابریشم پوپلین، پنبه پوپلین، پلی استر پوپلین و ... را در بازار مشاهده می‌کنید. 
 پارچه پوپلین
پارچه‌های پوپلین با توجه به جنسی که دارند میزان رنگ‌پذیری، میزان چروک‌ شدن، استحکام و وزن‌شان فرق می‌کند. تنوع بسیار زیاد در پارچه‌های پوپلین سبب شده تا این نوع از پارچه‌ها در صنایع مد و فشن کاربردهای متفاوت و بسیار زیادی داشته باشند.

پارچه پوپلین مناسب چه فصلی است؟

پوپلین یک پارچه خنک و مناسب برای تابستان است. وزن سبک پارچه پوپلین سبب شده تا تنفس‌پذیرتر باشد و فرد حین گرما دچار عرق‌سوزی یا گرما نشود. پارچه پوپلین سازگاری بالایی دارد، زیرا این پارچه به شدت محکم و ماندگار است. به همین منظور لباس‌ها و تاپ‌های دوخته شده از پوپلین برای تابستان یک گزینه مناسب محسوب می‌شوند. 

در مقاله "14 پارچه‌ی مناسب برای بهار و تابستان" درباره پارچه‌های مناسب فصل بهار و تابستان توضیح داده شده است که مطالعه آن را به شما پیشنهاد می‌کنیم.
 پارچه پوپلین پارچه مناسب فصل بهار و تابستان

مزایا و معایب پارچه پوپلین

پارچه پوپلین با توجه به مزیت‌های فراوانی که دارد در حوزه مد و پوشاک کاربردهای متفاوتی دارد. اما در کنار مزایا و ویژگی‌های فوق‌العاده این پارچه دارای معایب مخصوص به خود نیز است. در ادامه قصد داریم شما را با مزایا و معایب پارچه پوپلین آشنا کنیم.

مزایای پارچه پوپلین

دوام و استحکام

پوپلین یک پارچه بسیار بادوام بوده و دارای ساختار قوی با سطح صاف است. پارچه پوپلین در اغلب موارد ابریشمی است و هیچ کششی ندارد. 
 پارچه پوپلین با دوام و مستحکم

داری سطح صاف

زمانی که تار و پود پارچه پوپلین را نگاه می‌کنید هر دوی آنها از یک جنس بوده و تعداد نخ‌های مشابهی دارد. به همین منظور سطح پارچه پوپلین صاف و بدون کوچک‌ترین دنده‌ای دیده می‌شود. 

عدم چروک شدگی

پیراهن‌های دوخته شده از پارچه پوپلین به راحتی اتو کشیده می‌شوند و چروک نمی‌شوند. برای دوخت لباس با پارچه پوپلین توصیه می‌شود که قبل از دوخت و دوز آن را بشویید تا از آب رفت آن مطمئن شوید و سپس لباس مورد نظر را بدوزید. 

وزن سبک

وزن سبک پارچه سبب شده تا پوپلین خنک و سبک باشد. به همین منظور برای دوخت لباس‌های تابستانی پوپلین بهترین انتخاب خواهد بود. 

مقرون به صرفه و ارزان

 تولید پارچه پوپلین به نسبت سایر پارچه‌های خاص آسان‌تر است. بنابراین این پارچه به نسبت سایر پارچه‌های دیگر قیمت پایین و مناسب‌تری دارد.

به راحتی لکه نمی‌شود

پارچه پوپلین یک انتخاب مناسب برای افرادیست که همیشه نگران لکه لباس‌‌های خود هستند. این پارچه به سرعت لک نمی‌شود و در صورت وجود هرگونه لکه به راحتی شسته خواهد شد.

انتخاب مناسب برای خیاط‌های تازه ‌وارد

دوخت پارچه پوپلین به نسبت سایر پارچه‌ها بسیار ساده‌تر است و زیر چرخ لیز نمی‌خورد. بنابراین این پارچه یک انتخاب عالی برای خیاط‌های آماتور خواهد بود.

جذابیت ظاهری

پوپلین دارای یک بافت صاف و جذاب است که می‌تواند زیبایی و شیکی لباس‌ها را افزایش دهد.


معایب پارچه پوپلین

پرزدهی

بعضی از پارچه‌های پوپلین ممکن است در طول زمان پرز بدهند که باعث افت کیفیت ظاهری آنها می‌شود.

حساسیت پوستی

افرادی که حساسیت پوستی دارند ممکن است به پارچه پوپلین حساسیت نشان دهند. به ویژه اگر از پوپلین پلی استری استفاده کنند.

قابلیت انتقال رنگ

در برخی مواقع پارچه پوپلین به سایر لباس‌ها رنگ می‌دهد. به خصوص اگر پارچه پوپلین شما رنگ تیره‌ای داشته باشد. بنابراین در شستشوی اولیه لباس‌های دوخته شده با پوپلین، آن‌ها را تنها بشویید. 
انتقال رنگ در  پارچه پوپلین

آبرفت دارد

به طور کلی پارچه پوپلین آبرفت دارد. پس همانطور که در بخش قبل مطالعه کردید، بهتر است قبل از دوخت حتما برای یک بار پارچه را بشویید و اتوکشی کنید.

ریزش کم

پارچه پوپلین جنس محکمی دارد. به همین منظور ریزش لباس پس از دوخت با پارچه پوپلین به نسبت سایر پارچه‌ها کمتر است. به همین دلیل به درد دوخت لباس‌های رسمی نمی‌خورد.


خصوصیات پارچه پوپلین

پارچه پوپلین یک پارچه ساده اما فوق‌العاده کاربردی است. با توجه به خصوصیات و ویژگی‌های منحصر به فرد پارچه پوپلین، این پارچه مورد توجه بسیاری از طراحان مد و فشن دنیا قرار گرفته است. برخی از ویژگی‌ها و خصوصیات متمایزکننده پارچه پوپلین به شرح زیر است:
•    بادوام و مستحکم در نتیجه طول عمر بالا
•    خنک و سبک وزن
•    همه کاره (مناسب برای لباس، روکش صندلی و غیره)
•    نرم و ظریف
•    قابلیت چاپ تصویر یا نقاشی روی پارچه
•    آسان لکه نمی‌شود.
•    ضد آب و تعریق
•    مقرون به صرفه
•    مناسب برای خیاط‌های آماتور

خصوصیات  پارچه پوپلین

انواع پارچه‌های پوپلین

پارچه پوپلین براساس نوع تار و پود به انواع مختلفی تقسیم می‌شود. برخی از انواع پارچه‌های پوپلین به شرح زیر است:
•    پوپلین 100% پنبه
•    پوپلین پلی استر
•    پوپلین ابریشمی
•    پوپلین ریون

پیراهن با پارچه پوپلین


پارچه پوپلین پنبه

در پارچه پوپلین پنبه فقط از نخ و پنبه استفاده شده است. به همین منظور تاروپود پارچه کاملا مسطح بوده و شما هیچگونه برجستگی در سطح پارچه احساس نخواهد کرد. پارچه پوپلین ضد حساسیت بوده و افرادی که به پارچه‌های پلی استر حساسیت دارند باید از این نوع استفاده کنند.

پارچه پوپلین پنبه

پارچه پوپلین پلی استر

در تولید پارچه‌های پوپلین پلی استر از 100% پلی استر بهره گرفته شده است. در حقیقت مقدار نخ در ترکیب این پارچ بسیار ناچیز و کم است. بافت این مدل نسبت به مدل قبلی، صاف‌تر، شیک‌تر و ابریشمی‌تر است. پوپلین پلی استر معمولا آبرفت ندارد و ریزش مناسبی نسبت به سایر پارچه‌های پوپلین دارد.

پارچه پوپلین پلی استر

پوپلین ابریشمی

در گذشت منظور از پوپلین ابریشمی، ترکیب ابریشم با پشم گوسفند بود اما امروزه ترکیب ابریشم خالص با پنبه را پوپلین ابریشمی می‌نامند.

پوپلین ریون

ریون یک نوع ابریشم مصنوعی است. ماده اصلی در ریون سلولز موجود در چوب یا بامبو است. پارچه پوپلین از نوع ریون سبک، خنک و بادوام است. بنابراین شما می‌توانید در طراحی و دوخت بلوز یا تاپ از پوپلین ریون بهره بگیرید.


کاربرد پارچه پوپلین

پارچه پوپلین به دلیل ویژگی‌های آن در محصولات مختلفی کاربرد دارد. برخی از کاربردهای پارچه پوپلین عبارتند از:

کاربرد پارچه پوپلین

لباس‌های روزمره

پوپلین به دلیل نرمی و راحتی که دارد برای لباس‌های روزمره مانند پیراهن‌ها، تونیک‌ها، شومیزها، شلوارها و تاپ‌ها مناسب است.

شومیز با پارچه پوپلین
شومیز با پارچه پوپلین

لباس‌های کودکان

پوپلین به دلیل ضد حساسیت بودن و نرمی آن برای لباس‌های کودکان بسیار مناسب است. به خصوص برای بچه‌هایی که به طور معمول پوست حساسی دارند.

ملحفه و پتو

به دلیل دوام و نرمی، پوپلین می‌تواند برای ساخت ملحفه و پتوهای خواب باشد که از آنها در فصول گرم سال استفاده می‌شود.

پوشاک خواب

پارچه پوپلین به دلیل نرمی و تنفس‌پذیری آن برای لباس‌های خواب گزینه مناسبی خواهد بود و بسیاری از مردم از آن برای خرید لباس‌های خواب استفاده می‌کنند.

لوازم خانگی

پوپلین ممکن است برای ساخت دستمال، پارچه‌های میز، پوشش‌های مبلمان و دیگر لوازم خانگی نیز به دلیل دوام و مقاومت آن استفاده شود.


فرق پارچه پوپلین و تترون

پوپلین و تترون هر دو پارچه‌های بسیار سبک و نرمی محسوب می‌شوند. اما با این وجود ویژگی‌ها و کاربردهای متفاوتی دارند که برخی از آنها عبارت است از:

پیراهن با پارچه پوپلین
پیراهن با پارچه تترون

1.    جنس اولیه

•    پوپلین: این پارچه از پنبه یا مخلوطی از پنبه و سایر الیاف ساخته می‌شود.
•    تترون: معمولاً از پنبه، پلی استر یا مخلوطی از این دو استفاده می‌شود.

2.    بافت

•    پوپلین: دارای بافتی ساده با تار و پود یکنواخت است که برجستگی چندانی ندارد.
•    تترون: معمولاً بافتی متنوع و تاریک دارد که می‌تواند الگوها و طرح‌های مختلفی داشته باشد.


3.    نرمی و راحتی

•    پوپلین: پوپلین به نسبت خشک‌تر از سایر پارچه‌های موجود در بازار است. 
•    تترون: نیز نرم و راحت است اما بستگی به جنس و کیفیت مواد اولیه دارد.


4.    کاربردها

•    پوپلین: به خاطر نرمی و دوام آن معمولاً برای لباس‌های روزمره و لباس‌های کودکان استفاده می‌شود.
•    تترون: به خاطر بافت متنوع و ظاهر زیبای آن، معمولاً برای لباس‌های رسمی‌تر استفاده می‌شود.


5.    قابلیت تنفس‌پذیری

هر دو پارچه تنفس پذیری خوبی دارند اما معمولاً پوپلین به دلیل استفاده از پنبه در ساختار آن، تنفس پذیری بیشتری دارد.


حرف آخر
همانطور که در این مطلب مطالعه کردید، پارچه پوپلین یک انتخاب عالی برای دوخت لباس‌های خنک و تابستانه است. همچنین این پارچه می‌تواند به راحتی شسته شود و جای لکه را به هیچ عنوان روی خود نگه نمی‌دارد. اگر به دنبال یک پارچه راحت برای دوخت و دوز در ابتدای فرآیند یادگیری خیاطی هستید، پوپلین یک انتخاب مناسب خواهد بود. حالا که با پارچه پوپلین آشنا شدید برای گرفتن ایده در ست کردن محصولات پوپلین می‌توانید به مقاله "چند ایده جذاب برای داشتن ست‌های شیک با پارچه پوپلین" مراجعه کنید.

شناخت پارچه در تولید لباس بسیار اهمیت دارد. بیش از این مقاله‌ای درباره پارچه ژاکارد نوشته شده است. اگر علاقه‌مند به شناخت پارچه هستید حتما نظرتان را برایمان بنویسد؟ و اینکه درباره چه پارچه‌ای دوست دارید بنویسیم؟

ارسال نظر به عنوان