پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
چطور طراح لباس شوم؟

چطور طراح لباس شوم؟

همان طور که در مطلب قبلی اشاره کردیم، طراحی لباس، یکی از رشته‌های بسیار محبوب این سال‌هاست که بسیاری از افراد در سنین مختلف، رویای رسیدن به آن را در سر می‌پرورانند؛ به طوری که اغلب آن‌ها سعی می‌کنند یا به صورت آکادمیک و یا آزاد، این رشته پرطرفدار را دنبال کنند که برای این منظور، می‌توانید بخش اول این مقاله را از طریق لینک زیر مطالعه کنید:

برای طراح لباس شدن باید از کجا شروع کنم؟

بر کسی پوشیده نیست که محبوبیت طراحی لباس تا جایی است که حتی روزانه، به تعداد علاقه مندان به این رشته هنری اضافه می‌شود و هر یک از آن‌ها با علامت سوال‌های بسیاری در این خصوص روبه‌رو هستند؛ به طوری که از آن جمله می‌توان به «چطور طراح لباس بشم؟»، «برای طراح لباس شدن، دانشگاه بهتره یا موسسات آزاد؟»، «چه دانشگاه‌هایی، رشته طراحی لباس رو دارن؟»، «با مدرک دانشگاه زودتر می تونم وارد بازار کار بشم یا با مدرک موسسات آزاد؟»، «برای اپلای کردن توی رشته طراحی لباس باید چطور اقدام کنم؟»، «یادگیری و کار کردن توی رشته طراحی لباس محدودیت سنی داره؟»، «درآمد طراحی لباس چقدره؟»، «برای طراح لباس باید خیاطی بلد باشیم؟» و... اشاره کرد که همه این موارد نشان می‌دهند اغلب افرادی که قصد دارند در این حرفه هنری قدم بگذارند، نمی‌دانند دقیقا از کجا و چطور باید شروع کنند و واقعیت این است که همه آن‌ها صرفا بر اساس علاقه، طراحی لباس را انتخاب نمی‌کنند و به همین دلیل است که در نهایت، تنها برخی از افراد فعال در این حوزه می‌توانند حرفی برای گفتن داشته باشند و موفق عمل کنند.

اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که اگرچه برخی از این علاقه مندان، به طور ذاتی برای «طراح لباس شدن» ساخته شده‌اند اما عده‌ای دیگر از آن‌ها بدون شناخت کافی و یا حتی استعداد لازم، قصد ورود به این حرفه را دارند و در حقیقت، از طراحی لباس، صرفا رنگ و لعاب و یا ویترین زیبای آن را دیده‌اند و برای موفق شدن، آن طور که باید تلاش نمی‌کنند. این در حالی است که تمامی‌علاقه‌مندان واقعی طراحی لباس در سنین مختلف باید بدانند که راه‌های متفاوتی برای ورود آن‌ها به این رشته و ادامه دادن این مسیر وجود دارد و علاقه صِرف هم شرط کافی برای موفق شدن نیست. به طور مثال، اگر شما فردی هستید که تازه قرار است در مدرسه انتخاب رشته کنید و هدفتان تحصیل آکادمیک طراحی لباس است، می‌توانید از طریق انتخاب رشته «طراحی و دوخت لباس»  در هنرستان‌های دارای این رشته، قدم در این راه بگذارید که در این رشته، شما نه تنها با طراحی بلکه با دوخت هم آشنا می‌شوید و با آن‌ها سر و کار دارید و باید مجموعه‌ای از دروس عمومی و تخصصی را بگذرانید که در مطالب بعدی، به طور مفصل، در خصوص رشته طراحی و دوخت لباس، دروس و نحوه ورود به دانشگاه‌های دارای این رشته خواهیم نوشت.

اما اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که در رشته دیگری تحصیل کرده‌اید، اما در این نقطه زندگی خود قصد دارید مسیر زندگیتان را به سمت رشته «طراحی لباس» سوق دهید باید بدانید که دو راه پیش روی شماست: اگر قصد دارید که یک مدرک کارشناسی (لیسانس) دیگر اما این بار در این رشته را بگیرید و یا هدفتان این است که برای تحصیلات تکمیلی(کارشناسی ارشد) وارد رشته طراحی لباس شوید باید از طریق دانشگاه‌هایی که دارای این رشته هستند اقدام کرده و به صورت آکادمیک، آن را دنبال کنید. اما اگر دورِ تحصیلات دانشگاهی در رشته طراحی لباس را خط قرمز کشیده‌اید، شرکت در کلاس‌های موسسه‌های آزاد می‌تواند گزینه بسیار خوبی برای شما باشد‌ و مسئله مهمی‌که در این خصوص وجود دارد این است که باید بدانید با چه هدفی قصد دارید طراحی لباس را دنبال کنید تا جایی که اگر هدفتان هم ادامه مسیر زندگی، تحصیلی و شغلی در این رشته اما در کشوری دیگر است و به مهاجرت فکر می‌کنید باید به گونه‌ای دیگر اقدام کنید که فاکتورهای دیگری چون پورتفولیوی حرفه ای، داشتن مدرک معتبرزبان و...نقش مهمی‌را در این رابطه ایفا می‌کنند که در مقاله‌های بعدی نیز، به طور تفصیلی به هریک از موارد بالا اشاره می‌کنیم، اما حتما به این موضوع مهم توجه کنید که نه تنها برای طراحی لباس بلکه در هر زمینه دیگری، نمی‌توان برای تمامی‌افراد با سنین، اهداف و شرایط مختلف، نسخه یکسانی پیچید. زیرا هر فردی، آینده‌ای که برای خود ترسیم کرده با دیگری متفاوت است و در این میان، طراحی لباس هم مانند رشته‌های دیگر نیازمند فاکتورهای مهم علاقه، هدف، پشتکار، خلاقیت، مهارت و قوی کار کردن است. زیرا مجموعه ای از این ویژگی‌ها در کنار هم می‌توانند از فرد، طراح لباس موفقی را به وجود آورند و یکی بدون دیگری کافی نیست.

ارسال نظر به عنوان

z
z n
دانشجو و هنرجوی مد و فشن
z
z n
دانشجو و هنرجوی مد و فشن

من یک هنرجو توی رشته طراحی و دوخت هستم

سلام اگه خاسته باشیم با برند ها همکاری کنیم باید چیکار کنیم میشه راهنمایی کنید ممنون

۰۲/۱۰/۱۳ پاسخ دهید

مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰
مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰

سلام وقت بخیر؛ برای همکاری با برندها ابتدا بهتره یک پورتفلیو و رزومه بسازید و بعد از طریق صفحات مجازی (اینستاگرام) و سایتشون برای همکاری بهشون پیام بدید.

۰۲/۱۰/۱۴ پاسخ دهید

مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰
مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰

برای ساخت پورتفولیو میتوانید به مقاله "پورتفولیوی طراحی لباس چیست؟" مراجعه نمایید. https://tarahanelebas.com/what-is-portfolio

۰۲/۱۰/۱۴ پاسخ دهید