پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
لباس‌های زیبایی که از زباله درست شده‌اند

لباس‌های زیبایی که از زباله درست شده‌اند

همه‌ی ما دوست داریم تا عزیزترین و با ارزش‌ترین دارای زندگی‌‌مان، یعنی مادر را همیشه شاد و سرحال ببینیم؛ اما چطور می‌شود که خیلی اوقات نسبت به دردها و غصه‌های مادر اولمان یعنی زمین، بی توجه و غافلیم. مصرف گرایی و سبک زندگی پر از سرعت و هیاهو، توجه‌مان را نسبت به خطری که بیخ گوشمان تهدیدمان می‌کند، از بین برده. صنعت مد بعد از نفت، آلوده ترین صنعتی است که مسئله‌ی آلودگی‎‌های این صنعت و تاثیرات مخرب آن، به موضوعی بسیار پر اهمیت برای دوستداران محیط زیست تبدیل شده است. استفاده از الیاف مصنوعی، شرایط کار ناعادلانه و گرایش جوامع به مصرف گرایی و مدهای سریع و زود گذر، این مقوله را به مشکل بزرگ برای محیط زیست بدل کرده است که طراحان و برندهای پوشاک در سرتا سر دنیا را بر آن داشته تا طراحی و تولید محصولات به روش پایدار را جایگزین روش‌های گذشته خود کنند.

تولید لباس‌ با مواد بازیافتی و پایدار، بازیافت لباس و ری دیزاین، امروزه بیشتر از پیش چه در ایران و چه در دنیا فرهنگسازی و مورد توجه قرار گرفته است و بسیاری از برندها نیز این مسئله را سرلوحه‌ی تولید بعضی از کالکشن‌هایشان قرار داده‌اند که در ادامه با تعدادی از آنها آشنا می‌شویم.

مجموعه‌ی پاییز 2017 برند Moschino

در سال 2017، موضوع زباله و تولید انبوه آن به یکی از موضوعات رایج در آمریکا تبدیل شده بود. جرمی اسکات، طراح برند ماسکینو، با الهام از این بحران، کالکشن پاییز 2017 این برند را طراحی کرد؛ حتی طراحی مسیر حرکت مدل‌ها نیز توسط مقواهای تخریب شده که با چسب به یکدیگر متصل شده بودند، انجام شده بود. تمام لباس‌های طراحی شده در این مجموعه، از بسته‌های مواد غذایی، تکه‌های پارچه، کیف‌های خرید، کیسه‌های خشک شویی و حتی صفحات پاره شده‌ی یک مجله، الهام گرفته شده بود. جرمی اسکات برای اکسسوری‌ها نیز سراغ جعبه کلاه، چرخ دوچرخه، جعبه دستمال کاغذی و شمعدان رفته بود. 

کالکشن Numb

این کالکشن لباس توسط شخصی به نام آنا باناویر طراحی شده است. او که در گذشته با خط تولید فست فشن برند H&M همکاری می‌کرد، خود را از مدهای فصلی آزاد کرد و خواست تا مد طولانی‌تر و پایدارتری را ایجاد کند؛ زیرا او معتقد است که مد آهسته با در نظر گرفتن تمام بخش‌های زنجیره تامین، به تولید محصول با روشی ملاحظه گرانه و مدبرانه می‌پردازد. کالکشن Numb او از هشت لباس سیاه کشباف و البسه دیگری تشکیل شده است که بر مبنای رویکرد مد آهسته تولید شده اند.

کالکشن پاییز/ زمستان 2020 آرمانی

آرمانی در اقدامی خلاقانه و با شعار "من به بازیافت بله می‌گویم" در سال 2020 کالکشن پاییز و زمستان خود را که شامل 18 آیتم عمدتا مشکی بود، رونمایی کرد. شعار این کالکشن حتی بر صحنه‌ی کت واک و بر روی لباس‌های طراحی شده برای این کالکشن نیز درج شده بود. بادگیر، بلوز، جامپرهای زیپ دار و شلوار کارگو از آیتم‌های طراحی شده برای مجموعه‌ی مردانه این کالکشن بود. این لباس‌ها با الهام از لباس کار، اما با حجم‌های اسپرت و بزرگ طراحی شده‌اند. از نکات حائز اهمیت این کالکشن، پدهای جداشدنی هستند که کاربری آیتم‌ها را بسیار بیشتر می‌کند. این آیتم‌ها به طور کلی از ضایعات، پنبه ارگانیک با اثرات زیست محیطی کم، ضایعات نساجی محلی تولید شده و برای طراحی عینک‌ها نیز از پلاستیک‌های بازیافتی استفاده شده است.

اصلا بازیافت لباس به چه صورت انجام می‌شود؟

تا به اینجا به اهمیت بازیافت لباس و توجه بیش از پیش برندهای مطرح لباس به این مقوله اشاره کردیم؛ اما شاید برای شما هم جلب باشد تا بدانید بازیافت لباس در ایران و یا دنیا به چه صورت انجام می‌گیرد. بازیافت لباس با بازیافت پارچه آغاز می‌شود که در نهایت بازیافت یک لباس صورت می‌گیرد. فرآیند بازیافت لباس در گام اول با جمع آوری لباس‌ها به طرق مختلف آغاز می‌شود. پس از جمع آوری، دسته بندی آیتم‌ها صورت می‌گیرد که این دسته بندی به روش‌های گوناگون و در بعضی موارد با استفاده از سیستم‌های خودکار انجام می‌شود. لباس‌هایی که سلامت بیشتری دارند و در واقع آنطور که باید نیاز به بازیافت ندارند، به مغازه‌های دسته دوم فروشی منتقل، و ما بقی یا به مواد فیبری و یا دستمال‌های پارچه‌ای صنعتی تبدیل می‌شوند.البته که فرآیند بازیافت لباس، برای هر لباس با هر الیاف تشکیل دهنده‌ای متفاوت است و هر کدام مراحل خاص خود را دارند. 

سخن آخر

نتایج پژوهش‌های انجام شده نشان می‌دهد، که مردم سراسر جهان کم کم به درک محدود بودن منابع و خطرات آلودگی بر روی کیفیت زندگی واقف شده‌اند و سعی می‌کنند تا در انتخاب کالای مورد نظرخود، نهایت دقت را داشته و روند تولید محصولات برندها را زیر نظر داشته باشند؛ که در واقع این مسئله، به گونه‌ای رقابت را در میان برندها نیز برای طراحی و تولید لباس‌های پایدار ایجاد کرده است که به صنعت مد نشان داده که حفاظت از منابع زیست محیطی نباید تنها، دغدغه‌ی افراد دوستدار محیط زیست باشد؛ بلکه باید این آسیب‌ها به گونه‌ای مطرح شود که الزام رعایت و توجه بیش از پیش آن در تمام اقشار حس شود تا با ارائه راهکارها و روش‌های متعدد، آرامش، آسایش و محیطی سالم در راستای توسعه پایدار برای خود و آیندگان به ارمغان بیاوریم.

ارسال نظر به عنوان