پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
دامن‌ها را چگونه بپوشیم؟

دامن‌ها را چگونه بپوشیم؟

یکی از آیتم‌های کاربردی کمد هر کسی، که می‌تواند با آن در انواع سبک‌ها استایل بچیند، دامن است. دامن‌ها با توجه به قد و شکل کلی آن‌ها کاربردهای متفاوتی دارند. امروز ، ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ ،به مناسبت روز پوشیدن دامن، می‌خواهیم انواع دامن و کاربرد آن‌ها در استایل را بررسی کنیم.

دامن، یک آیتم یونی‌سکس

شاید با دیدن تیتر به این فکر کنید، که لباسی مثل دامن را، که فقط خانم‌ها می‌پوشند چگونه یونی‌سکس می‌نامیم؟

در واقع دامن در گذشته برای آقایان کاربرد بیشتری داشت. این آیتم در گذشته به عنوان لباس مردانه به کار برده می‌شد، اما رفته رفته با ورودش به کمد خانم‌ها کاربردش را برای آقایان از دست داد. با ورود فشن و طراحان خلاق دنیای مد، این آیتم دوباره به کمد لباس آقایان راه پیدا کرد و در بین سلبریتی‌های آقا و استایل‌های هفته‌های مد رواج یافت.

انواع دامن از لحاظ قد

به طور کلی دامن‌ها از لحاظ قد به سه دسته‌ی دامن‌های کوتاه یا مینی ‌ژوپ، دامن متوسط یا میدی و دامن بلند یا ماکسی تقسیم می‌شود. اگر بخوایم به صورت جزئی از لحاظ قد دامن‌ها را بررسی کنیم، تصویر زیر انواع دامن از لحاظ قد را مشخص می‌کند.

دامن خمره‌ای (مدادی)

این دامن نهایتا تا کمی پایین‌تر از زانو می‌تواند دوخته شود. حالت آزاد ندارد و ایستایی آن کاملا فیت و چسبان است.‌ به دلیل آزاد نبودن، فرم پایین‌ تنه را به خوبی نشان می‌دهد.

دامن کلوش

دامن کلوش به سه حالت یک چهارم کلوش، نیم کلوش و تمام کلوش دوخته می‌شود. این مدل دامن چین و ساسون ندارد، اما به دلیل نوع دوخت و مقدار پارچه، ایستایی آن آزاد است. این دامن معمولا برای همه‌ی اندام‌ها مناسب است.

دامن ای لاین (A line)

این دامن به صورت فیت و دقیقا شبیه حرف A دوخته می‌شود. چین خوردگی و گشادی اضافی ندارد اما ایستایی آن به شکل حرف A، حالت آزاد ایجاد می‌کند. معمولا برای تمام اندام‌ها مناسب است.

دامن دراپه

طرح دامن دراپه از لباس‌های باستان الهام گرفته شده است، زمانی که پارچه را به دور خود می‌پیچیدند. این دامن به حالت چپ و راستی با لبه‌های جدا از هم دوخته می‌شود.

دامن ترومپتی

به این مدل دامن، دامن شیپوری نیز گفته می‌شود. شبیه پیراهن‌های مدل ماهی است، اما تفاوت بارز آن به محل برش و گشادی آن برمی‌گردد. دامن‌های ترومپتی از میانه‌ی ران برش می‌خورند و دامن‌های مدل ماهی از زانو شروع به گشاد شدن می‌کنند.

دامن پلیسه

دامن پلیسه یکی از محبوب‌ترین دامن‌های چندسال اخیر است. این مدل دامن دارای پلیسه‌های ریز است و معمولا برای انواع اندام‌ها مناسب است. یکی از بهترین‌ آیتم‌ها برای استایل‌های بهاره و تابستانه است.

دامن گوده دار

فرم دامن گوده‌ دار شبیه دامن ای لاین است، با این تفاوت که در قسمت پایین این دامن، چین‌هایی که به آن اضافه می‌شود حالت آزاد و گشادی آن را بیشتر می‌کند.

دامن ترک

دامن ترک به دامن‌هایی گفته می‌شود، که دارای برش‌های عمودی هستند. تعداد این برش‌ها می‌تواند متغیر باشد.‌ ایستایی آن شبیه دامن گوده دار است، اما دامن گوده‌دار دارای چین‌هایی در لبه است، که دامن ترک آن چین‌ها را ندارد.

دامن طبقه طبقه یا پله‌ای

این دامن به صورت لایه لایه دوخته می‌شود. قد آن متغیر و تعداد طبقه‌های آن نیز می‌تواند تغییر کند. با توجه به حجم دامن و نوع پارچه، می‌تواند برای انواع اندام‌ها مناسب باشد.

دامن کولی

این دامن یکی از مناسب‌ترین‌ها برای استایل‌های بوهومین است؛ معمولا بلند و چین‌دار است و با پارچه‌های طرح شلوغ دوخته می‌شود. از آیتم‌های محبوب فصل‌های گرم است.

از آنجایی که دامن از آیتم‌های فراگیر و محبوب کمد لباس افراد است، مدل‌ها و دوخت‌های زیادی برای آن وجود دارد، که در این مطلب به تعدادی از محبوب‌ترین‌ها پرداختیم.

ارسال نظر به عنوان