پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
 • instagram
 • pinterest
 • telegram
 • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
پلاس سایزها! خودتان را دوست داشته باشید

پلاس سایزها! خودتان را دوست داشته باشید

همیشه در تلویزیون و عرصه‌های مد جهانی شاهد دخترانی بلند قد و لاغر اندام بوده‌ایم، که برای خیلی‌هایمان داشتن چنین اندامی دور از تصور بوده است. همچنین هنگامی که تصمیم به شروع طراحی لباس می‌گیریم و در کلاس‌های طراحی لباس شرکت می‌کنیم، به ما آموزش می‌دهند فیگورها را با استانداردهای خاصی طراحی کنیم و کمتر بر انواع تیپ‌های بدنی و لباس مناسب برای هرکدام تمرکز می‌کنند. در سال‌های اخیر، عبارت "پلاس سایز" جزو پرتکرارترین عبارت‌هایی بوده است، که در محافل مد و مسائل اجتماعی بسیار مطرح شده است. با این وجود هنوز هم آن گونه، که باید در این باره اطلاع‌ رسانی و فرهنگ‌سازی نمی‌شود.

پلاس سایز

پلاس سایز چه کسی است؟

اگر بخواهیم روند مد را بررسی کنیم، تا اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی هیچ تولید انبوهی در عرصه مد اتفاق نمی‌افتاد. تا آن سال، همه افراد لباس‌های خود را از خانه‌هایشان تهیه می‌کردند و نتیجتا تا آن زمان بحث سایز آنچنان مطرح نبود. اصطلاح "پلاس سایز" اولین بار در اواخر دهه ۱۹۲۰ در تبلیغات Rane Bryant در راستای "لباسی برای خانم‌های تنومند" وارد صنعت مد شد. بعد از آن سال ۱۹۳۹ بود، که اولین مطالعه روی سایز زنان صورت گرفت و تولیدی‌ها بلاخره اندازه‌های استانداردی را برای زنان تعریف کردند.

بانوان پلاس سایز

طراحی سایز‌ها با قسمت بالاتنه و پایین ‌تنه مشخص می‌شد‌. حرف T به معنی بلند، حرف R به معنی معمولی، حرف S به معنی کوتاه بود. همچنین نمادهایی بود، که اندازه باسن را مشخص می‌کرد، نماد – به معنی لاغر و نماد + به معنی پُر و افراد معمولی بدون نماد بودند. حتی با وجود این‌ها هنوز هم برای افراد پلاس سایز، بستر مناسبی فراهم نشده بود تا اینکه با افزایش سایز افراد برندهای زیادی شروع به تولید لباس‌های سایز بزرگ کردند و بلاخره اصطلاح پلاس سایز به یک اصطلاح رایج تبدیل شد.

پلاس سایز از چه سایزی شروع میشه؟

به علت یکسان نبودن سایزبندی‌ها، حتی الان هم نمی‌توان مقدار دقیقی برای افراد پلاس سایز در نظر گرفت، اما طبق گفته‌ی دیکشنری کمبریج، پلاس سایز به افرادی، که سایزشان از سایز متوسط بیشتر باشد گفته می‌شود، معمولا به سایز ۴۴ به بالا پلاس سایز می‌گویند. شما هم می‌توانید با اندازه‌گیری سایز بدن خود  تشخیص دهید که آیا در دسته پلاس سایزها قرار می‌گیرید یا خیر.

زنان پلاس سایز

البته در حال حاضر اختلاف نظرات زیادی بر سر اندازه دقیق پلاس سایزها وجود دارد، اما اگر بخواهیم حالت کلی آن را در نظر بگیریم، به این صورت است.

تفکر اشتباه

تفکر اشتباهی، که در رابطه با اندام پلاس سایز وجود دارد، این است، که اکثر افراد با شنیدن "پلاس سایز" در ذهنشان اندام سیب و اندام گلابی پررنگ می‌شود، اما این افراد فقط به اندام‌های سیب و گلابی خلاصه نمی‌شوند و هر فرم اندامی وقتی از سایز متوسط خارج شود، اصطلاح پلاس سایز به خود می‌گیرد.

اندام سیب

چالش‌های پلاس سایز بودن

همیشه در فشن‌شو‌ها و تبلیغات تلوزیونی با افراد ضعیف و قد بلند روبرو بوده‌ایم، جامعه‌ی مد این مسئله را که افراد پلاس سایز می‌توانند وارد عرصه‌های جهانی مد شوند به دورترین جای ممکن در ذهن افراد سوق داده بود، این نوع اندام تا همین چند سال پیش به رسمیت شناخته نشده بود و چنین افرادی همیشه مجبور به دوخت لباس‌های جداگانه بودند. با شروع جنبش صلح با بدن، که در ابتدا با هدف عادی سازی پلاس سایزها بود، این مسئله کمی عادی‌تر از قبل شد، اما همچنان مشکلات خاصی به همراه داشت. چنین افرادی در بیشتر عرصه‌های شغلی، مخصوصا در عرصه‌ی فشن پذیرفته نمی‌شدند و اگر هم تک و توک چنین افرادی پیدا می‌شد با انتقادات منفی همراه بود.

تس هالیدی
تس هالیدی از مدل‌های فشن‌شو

با افزایش آگاهی رسانی‌ها و گسترش فعالین مد، چنین افرادی تقریبا از سال ۲۰۰۰ وارد عرصه‌ی مد شدند. اشلی گراهام یکی از اولین مدل‌های پلاس سایز عرصه مد است. در سال ۲۰۱۶ تصویر او به عنوان فرد پلاس سایز برای اولین بار روی مجله ورزشی sport illustrated swimsuit issue چاپ شد.

اشلی گراهام
اشلی گراهام

او از مدل‌های معروف و تاثیرگذاری است، که علاوه بر او می‌توان به لیزو، خواننده معروف و تاثیرگذار و همچنین مدل پلاس سایز، تس هالیدی اشاره کرد.

پلاس سایز بودن و مسئله‌ی صلح با خود یا ظلم به خود

جنبش صلح با بدن، افراد پلاس سایز را به دوست داشتن بدن خود و عشق ورزیدن به خودشان دعوت می‌کرد. اما در کنار آن همیشه افرادی بودند، که این مسئله را نقطه مقابل مسائل پزشکی قرار می‌دادند و همیشه به بودن حجم زیادی از چربی در بدن اشاره می‌کردند. مسئله اینجاست، که این جنبش هیچ‌ وقت افراد را به پذیرش اجباریِ بدن خود دعوت نکرده است. فعالین این عرصه همیشه افراد را به دوست داشتن خود دعوت می‌کنند. دوست داشتن خود قطعا مراقبت و حفاظت از سلامتی را نیز به همراه دارد و این مسئله را که به افراد پلاس سایز به چشم یک بیمار نگاه شود، کاملا رد می‌کند.

صلح با بدن

پلاس‌سایزها چه بپوشند؟

ساده و شفاف، پلاس سایزهای عزیز لطفا هرچه دلتان می‌خواهد بپوشید! اگر هدف شما از خواندن "پلاس سایزها چه بپوشند؟" آموختن تکنیک‌های خاصی برای قایم کردن اندامتان است، همینجا به این مسئله خاتمه دهید. اما اگر از مرحله‌ی دوست داشتن و پذیرش عادی‌ترین مسائل مثل چربی و ترک پوستی گذشته‌‌ و سربلند بیرون آمده‌اید و حالا دوست دارید کمی برای استایلتان ایده بگیرید، ادامه مطلب را بخوانید (هیچ اجبار و قانون نوشته شده‌ای برای پیروی از این نکات وجود ندارد)

 

 • قدم اول برای همه‌ی افراد، شناختن فرم اندامی است.
 • هیچ قانونی به نام نپوشیدن رنگ‌های شاد برای پلاس‌ سایزها وجود ندارد، خودتان را هیچ‌وقت محدود به رنگ‌های تیره فقط به خاطر ضعیف دیده شدن، نکنید.

استایل رنگی تابستانه

 • از طرح‌های افقی کمتر استفاده کنید.
 • طرح‌های عمودی از آنجایی، که قد را کشیده‌تر نشان می‌دهد، انتخاب درستی برای افراد پلاس سایز است.
 • مانتوهای بلند و راسته بپوشید.
 • از پوشیدن دامن‌های کوتاه نترسید.

دامن کوتاه

 • استایل‌های تک رنگ بپوشید.
 • پیراهن‌های بلند و راسته با پف کم بپوشید.
 • از تزیینات برجسته و حجیم در لباس دوری کنید.

سخن پایانی

بعد از تمام بحث‌هایی، که کردیم یادمان باشد همه فرم‌های اندامی را به رسمیت بشناسیم، مسائل عادی مثل چربی، ترک پوست،‌ رنگ پوست و ... را غیرعادی جلوه ندیم، تبلیغات کلیشه‌ای را باور نکنیم و با همدیگر مهربان‌تر باشیم و با نظراتمان همدیگر را نرنجانیم. همه‌ی این‌ها به کنار، پلاس سایز بودن را مختص خانم‌ها نبینیم و پلاس سایز مردانه را هم در نظر بگیریم.

 

ارسال نظر به عنوان