پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
معرفی فیلم‌های کاندید اسکار طراحی لباس 2022

معرفی فیلم‌های کاندید اسکار طراحی لباس 2022

فرقی نمی‌کند که اولین و یا 94 امین دوره‌ی برگزاری اسکار باشد، این فستیوال همیشه غافل گیری‌هایی برای مخاطبان خود در سراسر دنیا دارد که مسلما این دوره نیز از این قاعده مستثنی نبود. با وجود تمام حاشیه‌ها و بالا پایین‌های قبل و بعد از برگزاری اسکار، جوایز هر بخش صاحبان خود را شناختند و این دوره از اسکار نیز پایان یافت. ما در این بلاگ قصد نداریم تا به حواشی و یا برندگان هر بخش این فستیوال بپردازیم؛ اما با ما همراه باشید زیرا می‌خواهیم به طور مفصل درمورد فیلم‌های نامزد شده در بخش اسکار بهترین طراحی لباس 2022، صحبت کنیم.

نامزدهای دریافت جایزه‌ی بهترین طراحی لباس، شامل پنج فیلم از جمله  تلماسه، کروئلا، سیرانو، داستان‌ وست ساید و کوچه‌ی کابوس بودند که در ادامه به معرفی هر کدام می‌پردازیم.

 کروئلا

شاید بهتر باشد با فیلمی که در نهایت جایزه‌ی اسکار بهترین طراحی لباس را از آن خود کرد آشنا شویم. بله! کروئلا. فیلمی با بازی درخشان اما استون که بسیار در زمان پخش و اکران آن، مورد توجه قرار گرفت. کروئلا در سال 2021 اولین بار به نمایش درآمد که از همان زمان، مخاطبان همواره طراحی لباس فیلم را تحسین می‌کردند و صاحب نظران متفق القول بودند که جنی بیوان شانس زیادی برای دریافت جایزه‌ی اسکار بهترین طراحی لباس 2022 را دارد که در نهایت این اتفاق هم افتاد. 

کاراکتر کروئلا، که داستان کلی این فیلم هم حول محور او می‌چرخد، بر پایه‌ی شخصیت کروئلا دویل از رمان صد و یک سگ خالدار ساخته شده است و کارگردانی این فیلم را کریگ گیلسپی، عهده دار بوده است. داستان کروئلا در مورد دختری است که دو شخصیت مهربان و خشمگین دارد و می‌خواهد گردنبندی که از مادرش به او به ارث رسیده است را از مادر اصلی‌اش پس بگیرد. فیلم کروئلا در سراسر جهان فروش قابل توجهی داشته است که همین امر سبب شده تا به هشتمین فیلم پرفروش سال تبدیل شود.

طراحی لباس این فیلم را جنی بیوان، که تا کنون موفق به دریافت 2 اسکار شده، بر عهده گرفته است. او برای این فیلم 227 لباس طراحی کرده که 47 لباس، تنها برای کاراکتر کروئلا بوده است. از آنجایی که فضای فیلم در طی جنبش پانک راک دهه 70 میلادی روایت می‌شود، جنی بیوان، برای هر چه باورپذیر بودن لباس‌های طراحی شده، هر جمعه به بازارهای محلی انگلستان سر می‌زده است.

تلماسه

دومین فیلمی که می‌خواهیم در مورد آن صحبت کنیم، فیلمی نیست جز تلماسه. فیلمی آمریکایی با ژانر علمی تخیلی که در اسکار امسال جوایز بسیاری را هم در بخش‌های مختلف به دست آورد اما در بخش طراحی لباس، از به دست آوردن این جایزه، محروم ماند. داستان فیلم مربوط به آینده‌های بسیار دور است و در سیاره‌ای به نام آراکیس رخ می‌دهد. فیلم تلماسه اولین بار در سال 2021 و در هفتاد و هشتمین جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد. از بازیگران تلماسه نیز می‌توان به تیموتی شالامی، زندایا، جیسون موموا و خاویر باردم اشاره کرد.

طراحی لباس این پروژه‌ی سنگین بر عهده‌ی ژاکلین وست و رابرت مورگان بوده است که این دو طراح چیزی در حدود 1000 لوک را برای کاراکترهای این فیلم طراحی و خلق کرده‌اند. وست و مورگان از منابع زیادی از جمله آثار گویا (نقاش اسپانیایی)، لباس صحرا نشینان، کارت‌های تاروت، رنگ صخره‌ها و شن‌زارهای اردن، مدهای کلاسیک بالنسیاگا و... برای طراحی لباس تلماسه استفاده کرده‌اند.

سیرانو

سیرانو فیلمی درام-موزیکال محصول مشترک دو کشور آمریکا و انگلیس، به کارگردانی جو رایت است که بر اساس نمایش نامه‌ی موزیکال اشمیت ساخته شده است. داستان این فیلم روایتگر زندگی مردی به نام سیرانو است که در زندگی احساسی‌اش شکست می‌خورد. بازیگرانی چون هیلی بنت، کلوین هریسون و پیتر دینکلیج که بازی فوق العاده‌ای از خود در سریال بازی تاج و تخت نیز به جا گذاشت، در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.

طراحان لباس این فیلم که در 94 امین دوره‌ی اسکار با طراحان سایر فیلم‌ها به رقابت پرداختند، ماسیمو کانتینی پارینی و ژاکلین دوران هستند. از آنجا که فیلم سیرانو، فرانسه‌ی اوایل دهه 1700 را روایت می‌کند، طراحان این فیلم بیش از 750 قطعه لباس را از ابتدا خلق کردند تا به خوبی حال و هوای آن دوره را منعکس کنند. به گفته‌ی پارینی، او از منابع الهامی همچون: موزه‌ها، تصاویر قدیمی، آثار هنری، نقاشی‌های آبرنگ قرن 18 و کتاب‌های مربوط به آن دوره‌ی تاریخی استفاده کرده است.

کوچه‌ی کابوس

کوچه‌ی کابوس که در ژانری روانشناختی تولید شده، داستان مردی کلاهبردار و زنی روان پزشک است  که با گول زدن مردم، از آنها پول اخاذی می‌کنند. بردلی کوپر، کیت بلانشت و ویلم دفو از بازیگران این فیلم سینمایی هستند. کوچه‌ی کابوس محصول سال 2020، و گیرمو دل تورو این فیلم را کارگردانی کرده است. 

لوئیس سکویرا، طراح لباس این فیلم در مصاحبه‌ای اعلام کرده است که برای هر چه بهتر نمایش دادن مد دهه 30 میلادی، به کشورهای زیادی همچون ایتالیا، اسپانیا، پاریس و لندن سفر کرده تا با بازدید از بازارهای قدیمی بتواند نمونه‌های پارچه و جواهرات مناسب این دوره را پیدا کند زیرا او معتقد است که همین جزئیات هستند که ظاهر فیلم را گرد هم می‌آورد. همچنین سکویرا و تیمش برای اینکه اکسسوری‌های استفاده شده در فیلم مانند لباس‌ها به واقعیت نزدیک باشد، تمام چرم‌ها، کلاه‌ها و کفش‌های استفاده شده در فیلم را از ابتدا ساخته‌اند.

داستان وست ساید

فیلم داستان وست ساید ساخته‌ی استیون اسپیلبرگ، دومین فیلم موزیکال اسکار امسال است که نامزد دریافت اسکار بهترین طراحی لباس شده است. داستان فیلم در مورد دو جوان از دو گروه متفاوت و رقیب گنگستری در نیویورک است که به یکدیگرعلاقه‌مند و در این میان با مشکلات زیادی نیز روبه‌ رو می‌شوند. از بازیگرانی که در این فیلم ایفای نقش می‌کنند می‌توان به انسل الگورت، آریانا دبوس و دیوید آلوارز اشاره کرد. درست است که داستان وست ساید برای گرفتن اسکار در بخش طراحی لباس ناکام ماند اما در بخش بهترین بازیگر مکمل زن، تندیس اسکار، در دستان آریانا دبوس قرار گرفت.

طراحی لباس این فیلم برعهده‌ی پل تازول بوده است. او تلاش کرده است تا با انتخاب آیتم‌های پوششی بازیگران، مد دهه 50 میلادی را به درستی به تصویر بکشد. به علاوه او برای لباس‌ کاراکترها، پارچه‌هایی را انتخاب کرده است که به روشی خاص کشیده و حرکت می‌کنند تا یکدستی در تمام صحنه‌ها رعایت شود. 

آیا نظر شما هم برای انتخاب اسکار بهترین طراحی لباس فیلم کروئلا بود یا خیر؟

ارسال نظر به عنوان