پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
شیک پوشی با استایل کلاسیک

شیک پوشی با استایل کلاسیک

تاریخچه استایل کلاسیک

آیا تا حالا با خودتان فکر کرده‌اید که تاریخچه و قدمت استایل کلاسیک به چه زمانی برمی‌گردد؟ اصلا چه کسی این استایل را ایجاد کرد و توسط چه کسی تعریف شد؟
حقیقت خیلی جالب درباره استایل کلاسیک این است که این استایل همیشه و همیشه وجود داشته و دارد. در واقع حتی اگر به قرن‌ها قبل هم برگردیم، باز هم شاهد آیتم‌ها و شمایل خاص و معروفی از این استایل در سبک لباس پوشیدن افراد خواهیم بود. بنابراین همان که گفتیم؛ این استایل همیشه وجود داشته و هنوز هم وجود دارد. خیلی‌ها استایل اولد مانی را همان استایل کلاسیک می‌دانند!
نمونه ای از استایل کلاسیک

نمونه ای از استایل کلاسیکاما نکته قابل توجه اینجاست که این استایل همیشه محبوب و مورد توجه نبود. در واقع اگر بخواهیم مستقیم برویم سر اصل مطلب، باید بگوییم که کوکو شنل در دهه 1920 حسابی به این استایل پرداخت و آن را به یکی از محبوب‌ترین استایل‌های زمان خودش و زمان حال تبدیل کرد. 
بنابراین می‌توانیم نقطه عطف تاریخچه استایل کلاسیک را زمانی تعریف کنیم که توجه کوکو شنل به آن جذب شد. در گذشته، سبک کلاسیک را اغلب به افراد طبقه بالای جامعه نسبت می‌دادند؛ اما امروز داستان فرق می‌کند. این بدان معناست که هر کسی می‌تواند این استایل را برای لوک ظاهری خود انتخاب کند و از جذابیت آن لذت ببرد. 

اگر علاقه‌مند به شناخت سایر سبک‌ها و استایل‌ها هستید مطالعه مقاله "با این ۱۵ سبک استایل شخصی خود را بسازید!" را به شما پیشنهاد می‌کنیم. 

نمونه ای از استایل کلاسیک

نمونه ای از استایل کلاسیک

استایل کلاسیک چیست؟ 

استایل کلاسیک به یک استایل ماندگار و اصیل در لباس پوشیدن اشاره می‌کند. در واقع بهتر است این طور بیان کنیم که همه لباس‌ها و استایل‌ها در مسیر گردش مد قرار می‌گیرند. مسیر گردش مد یک مسیر چندین و چند ساله است و فراز و فرودهای خاص خودش را دارد. 

این بدان معناست که لباس امروز ممکن است ده سال بعد از مد بیفتد و بیست سال بعد دوباره مد شود. اما درباره آیتم‌های استایل کلاسیک، عموماً چنین اتفاقی رخ نمی‌دهد؛ چرا؟! چون پای اصالت در میان است. برجسته‌ترین افرادی که می‌توان از آن‌ها به عنوان یک ویترین همیشگی، اصیل و بسیار جذاب از استایل به سبک کلاسیک نام برد، افرادی همچون آدری هپبورن، کیت میدلتون، جکی کندی و گریس کلی هستند. در واقع ما فقط و فقط با مشاهده کلیات و جزئیات استایل این افراد، می‌توانیم عمق و اصالت استایل کلاسیک را به راحتی درک کنیم. 

استایل کلاسیک و آدری هپبورن

استایل کلاسیک

مهم‌ترین ویژگی که برای یک استایل سبک کلاسیک باید رعایت شود!

مهم‌ترین ویژگی یک استایل سبک کلاسیک، کیفیت بالاست. کیفیت در همه چیز، نوع پارچه، بافت پارچه، نحوه طراحی لباس، برش لباس، دوخت و یراق آلات مربوط به لباس و غیره. اما تمام داستان استایل‌های کلاسیک به همین موارد ختم نمی‌شود. چرا که حتی انتخاب اکسسوری، رنگ لاک و نوع آرایش و مدل موی شما نیز می‌تواند بر روی خروجی کار تاثیر بسیار زیادی بگذارد. بنابراین کیفیت و اصالت هر یک از این موارد نیز می‌تواند به صورت کاملا مستقیم، بخش مهمی از ویژگی یک استایل کلاسیک جذاب و درست باشد. 

پرنسس دایانا و استایل کلاسیک
پرنسس دایانا و استایل کلاسیک

مورد بعدی که برای داشتن یک استایل کلاسیک جذاب باید به آن دقت داشته باشیم، دنیای رنگ هاست!

حقیقتا کالیته رنگی استایل کلاسیک شامل طیف گسترده‌ای از رنگ ها نمی‌شود و نکته جذاب ماجرا هم همین است. شما هر رنگی را در استایل‌های کلاسیک نمی‌بینید. رنگ‌های خنثی و تا حدی نود، مهم‌ترین رنگ‌هایی هستند که در پالت رنگی کلاسیک دیده می‌شوند؛ رنگ‌هایی مانند مشکی، کرم، سفید و غیره. با این تفاسیر شاید به این نتیجه رسیده باشید که پس پترن ها جایی در این استایل ندارند؛ نه! درست نیست. 
چون حتی پترن‌ها هم در این استایل جایگاه ویژه و خاص خودشان را دارند؛ اما بله؛ درست حدس زدید؛ هر پترنی نمی‌تواند جزئی از استایل کلاسیک باشد. به عنوان مثال، راه راه‌های ریز، خال خالی‌های ریز و یا خیلی درشت، پترن لوزی طرح‌های خیلی جزئی و جذاب، می‌توانند جایگاه خاص خودشان را در این استایل پیدا کنند. یادتان باشد که برای انتخاب یک پترن در استایل به سبک کلاسیک، حتما محتاط و سختگیر باشید.

کاترین و استایل کلاسیک
 استایل کلاسیک و استفاده از رنگ های خنثی

نکات استایل کلاسیک؛ این نکات هر جایی نیست!

راحتی یکی از ویژگی‌های استایل کلاسیک

کوکو شنل معتقد است که استایل لوکس باید راحت باشد؛ اگر استایلی راحت نباشد پس لوکس نیست (Luxury must be comfortable, otherwise it is not luxury). این موضوع کاملا درباره استایل کلاسیک هم صادق است. ما از برش‌ها و دوخت‌های با کیفیت در استایل‌های کلاسیک صحبت کردیم. پس طبیعتاً این کیفیت در برش و دوخت باید به زیبایی و راحتی ختم شود. در غیر این صورت به هیچ وجه ما یک استایل به سبک کلاسیک اصیل نداریم. 

راحتی در استایل کلاسیک
راحتی در استایل کلاسیک

خرید محصولات باکیفیت در داشتن استایل کلاسیک 

برای داشتن یک استایل کلاسیک درست، هرگز نباید سر هیچ چیز کوتاه بیایید. این کوتاه نیامدن شما ممکن است به خرید یک آیتم در ماه، فصل یا شاید هم در سال ختم شود اما ارزشش را دارد. البته منظور ما از خرید با کیفیت، لزوما به معنای خرید گران نیست. منظور ما پرداخت پول صرفا در ازای کیفیت بالاست. مثلا یکی از روش‌های بسیار کاربردی برای داشتن یک استایل جذاب کلاسیک، این است که تمرکز اصلی‌تان بر روی خرید آیتم‌های رویی استایل‌تان باشد مثلا کفش، کیف و رویه، از مهم‌ترین آیتم‌هایی هستند که می‌توانند بر روی لوک ظاهری تاثیر بسیار زیادی بگذارند. 

محصول با کیفیت در استایل کلاسیک
محصول با کیفیت در استایل کلاسیک

استایل کلاسیک یک پکیج کامل است

ببینید؛ منظور از یک استایل کلاسیک صرفا پوشیدن یک سری آیتم‌های مشخص و تعریف شده نیست. اگر یادتان باشد در قسمت‌های قبلی هم به این موضوع اشاره کوچکی کردیم که حتی رنگ لاک، رنگ مو، آرایش چهره، رنگ رژ لب، مدل ابروها و ... انتخابی شما نیز از گزینه‌های بسیار مهم برای یک استایل کلاسیک به حساب می‌آید. رنگ لاک قرمز یا نود، رژ لب‌های قرمز، موهای آراسته و شانه شده و غیره همگی بخش از لوک نهایی کلاسیک هستند. 

سبک کلاسیک
سبک کلاسیک

فقط این افراد باید استایل به سبک کلاسیک داشته باشند!

مهم‌ترین سوالی که درباره این استایل مطرح می‌شود این است که استایل کلاسیک مناسب چه افرادی است؟
استایل‌های کلاسیک و اکثر آیتم‌های آن‌ها هرگز در مسیر چرخش مد قرار نمی‌گیرند. این بدان معناست که شما با یک مد ثابت و همیشگی طرف هستید. بنابراین اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌ای به پوشیدن ترند و جدیدترین آیتم‌های فشن دنیا ندارید، استایل کلاسیک بهترین گزینه برای شما خواهد بود. در قدیم اکثر افراد سرمایه‌دار و رده بالای جامعه می‌توانستند یک استایل کلاسیک اصیل را برای خودشان داشته باشند. هنوز هم این روال پا برجاست اما با این تفاوت که حالا دست افراد در اقشار دیگر جامعه نیز کاملا باز است. این یعنی هر کسی اگر بخواهد می‌تواند یک استایل کلاسیک داشته باشد ولی هرگز نباید دست و دلش برای پرداخت پول در ازای دریافت کیفیت بلرزد. یک طرفدار استایل کلاسیک هرگز از اینکه برای داشتن یک کمد خلاصه و مفید با آیتم‌های تکراری اما با کیفیت هزینه کند، هراسی ندارد. 

نمونه ای از استایل کلاسیک
نمونه ای از استایل کلاسیک

حقیقت خیلی مهم درباره این استایل این است که استایل کلاسیک فقط و فقط یک روش ست کردن لباس و اکسسوری و لوک ظاهری نیست، بلکه حتی یک سبک شخصیتی نیز هست. اکثر افراد طرفدار این سبک، شخصیت آرام و در عین حال جذاب و کاریزماتیکی دارند. این موضوع اوج جذابیت استایل کلاسیک است؛ بدان معنا که اصالت این استایل آنقدر زیاد است که به رگ و ریشه‌های شخصیتی و هویتی افراد نیز نفوذ می‌کند یا شاید هم مستقیما از همان رگ و ریشه‌ها می‌آید! 

چیزی به اسم استایل کژوال کلاسیک!

قبلا هم گفتیم، استایل کلاسیک باید راحت باشد. بنابراین یک استایل کژوال کلاسیک را می‌توانیم جزو استایل‌های روزمره تعریف کنیم که آیتم‌های بسیار مختلفی می‌توانند در آن تعریف شوند. شلوارهای پارچه‌‎ای راسته، بلوز‌های تک رنگ و ساده با برش‌های آزاد، کت‌های پارچه‌ای و یا فوترهای اعلا با برش‌های آزاد، کتانی‌ها یا کالج های ساده، تیشرت‌های سفید، مشکی و غیره تک رنگ ساده و هزار و یک آیتم دیگر، همگی در لیست آیتم‌های یک استایل کژوال کلاسیک هستند. 

برای اطلاع بیش‌تر از استایل کژوال به مقاله "هرآنچه باید درباره سبک کژوال (Casual) بدانیم؟" مراجعه نمایید.

نمونه ای از استایل کژوال کلاسیکنمونه ای از استایل کژوال کلاسیک

خاص‌ترین گزینه برای اسپرت پسندها!

داشتن یک استایل کلاسیک اسپرت، اصلا کار سخت و پیچیده‌ای نیست. هر چند که قبول داریم اکثر افراد استایل کلاسیک را یک استایل رسمی می‌دانند، اما در اصل این طور نیست و این سبک استایل دسته‌بندی‌های خاص خودش را دارد و آیتم‌های ثابتی نیز برای هر دسته‌بندی تعریف می‌کند. 
مثلا شما برای داشتن یک استایل کلاسیک اسپرت می‌توانید از شلوارهای جین کلاسیک، تیشرت‌های ساده، پلیورهای اسپرت با طراحی‌های کلاسیک، کتانی، کیف‌هایی با ابعاد بزرگ، شلوارهای پارچه‌ای با برش آزاد و غیره استفاده نمایید. 

استایل کلاسیک اسپرت

استایل کلاسیک اسپرت

استایل بهاری ؛ یک رویای کلاسیک اصیل!

برای داشتن یک استایل کلاسیک بهاری شما می‌توانید هم حالت رسمی و هم حالت کژوال را انتخاب کنید. مثلا به عنوان یک استایل کلاسیک بهاری رسمی، ترکیب یک شومیز سفید در کنار یک شلوار جین روشن با یک کیف دوشی بزرگ و یک کالج هم رنگ با کیف، پیشنهاد جالبی خواهد بود. اما برای گزینه استایل کلاسیک بهاری کژوال، می‌توانید بر روی یک تیشرت ساده تک رنگ مثلا به رنگ سفید در ترکیب با یک شلوار جین حساب کنید و برای ساعات خنک روزهای بهاری هم، یک اور کت، بلیزر یا پلیور سبک با برش آزاد را به همراه داشته باشد. البته که انتخاب‌های دیگری مانند پیراهن‌ها نیز وجود دارند. در این میان از انتخاب کلاه هم غافل نشوید. چند نمونه با هم ببینیم: 

اگر علاقه‌مند به موضوع استایل‌های بهاری هستید بلاگ "معرفی ترندهای بهار و تابستان ۲۰۲۴" و "عید ۱۴۰۳ چی بپوشم؟ و نگاهی به ترندهای کاربردی در ایران" را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

استایل بهاری بصورت کلاسیک
استایل بهاری بصورت کلاسیک

پسرها در استایل کلاسیک چه بپوشند؟

بلوزهای مردانه سفید، پلیورهای یقه گرد کمی آزاد، شلوارهای پارچه‌ای با برش و دوخت راسته، بلوز‌های مردانه تک رنگ مثل آبی روشن، شلوارک‌های کمردار، جوراب‌های ساق‌دار، کالج‌ها، کتانی‌های سفید، کمربندها، کت‌ها و پالتوهای کوتاه و غیره همگی از آیتم‌های محبوب در یک استایل کلاسیک پسرانه هستند. 

لوزهای مردانه سفید، پلیورهای یقه گرد کمی آزاد در استایل کلاسیک پسرانه
لوزهای مردانه سفید، پلیورهای یقه گرد کمی آزاد در استایل کلاسیک پسرانه

دخترها در استایل کلاسیک چه بپوشند؟ 

شلوارهای پارچه‌ای راسته، پلیورهای راه راه، پلیورهای برش آزاد تک رنگ، یقه اسکی‌های تک رنگ، انواع شومیز، ژیله‌های پترن‌دار و ساده، کت‌های کوتاه، دامن‌های پیلی کوتاه، جوراب‌های ساقدار، جوراب شلواری، دامن‌های میدی، شلوارهای جین، کتانی‌ها، کفش و صندل ساده، پیراهن‌های ساده و شلوارک‌های کمردار، کت‌های چرم کوتاه و غیره همگی جزو آیتم‌های خیلی پرطرفدار در استایل کلاسیک دخترانه هستند. 

کت تک رنگ در استایل کلاسیک دخترانه
 کت و پیراهن تک رنگ در استایل کلاسیک دخترانه

استایل کلاسیک برای زنان و مردان

فرقی نمی‌کند که درباره‌ی یک استایل ترندی و روز صحبت کنیم یا یک استایل کلاسیک، در هر شرایطی، استایل زنانه و مردانه در آن سبک، کمی محتاطانه‌تر انتخاب می‌شود. البته نمی‌توان از این موضوع به عنوان یک اصل همیشگی استفاده کرد؛ اما به عنوان یک اصل درست و استاندارد؛ بله!
برای استایل کلاسیک زنانه و استایل کلاسیک مردانه اکثر آیتم‌هایی که در بخش‌های دخترانه و پسرانه ذکر شده، قابل استفاده هستند. با این تفاوت که مثلا برای یک استایل کلاسیک مردانه قد کت‌ها کمی بلندتر می‌شود. شلوارها راسته‌تر و در عوض بلوزها، شومیزها و شلوارها کمی فیت‎تر ظاهر می شوند. 
برای استایل کلاسیک زنانه نیز، برش پیراهن‌های کمی آزادتر، دامن‌ها اکثر میدی، جوراب‌ها کمی نازک رنگ‌ها کمی پخته‌تر انتخاب می‌شوند. برای داشتن ایده بد نیست که به عکس‌های زیر نگاهی بیندازید. 

استایل کلاسیک برای زنان و مردان
استایل کلاسیک برای زنان و مردان

ایران؛ کلاسیک پسندترین کشور دنیا!

ما برای داشتن یک استایل کلاسیک در ایران، محدودیت خاصی نداریم! کت و شلوارها، کت و دامن‌ها، تمامی شلوارها، شومیزها و پلیورهایی که جزو آیتم‌های مهم یک استایل کلاسیک هستند، در ایران هم کاربردهای زیادی دارند. منتهی نباید این موضوع را نادیده بگیریم که اکثرا از استایل کلاسیک برای مراسم‌هایی با درس کد رسمی استفاده می کنیم. 

ایرانی‌ها و استایل کلاسیک
ایرانی‌ها و استایل کلاسیک

به عنوان مثال، خیلی از افراد معروف هستند که انتخاب‌شان برای لباس پوشیدن در حالت عادی، اصلا سبک کلاسیک نیست اما در محافل رسمی کاملا کلاسیک ظاهر می‌شوند. خوب؛ این موضوع با اصل شخصی بودن استایل و شخصی‌سازی کردن یک استایل در مغایرت است اما نمی‌توان به عنوان ایراد از آن یاد کرد. 
در کل روسری‌های کوتاه، دستکش‌ها، کت‌ها و شلوارها و شومیزها از بهترین آیتم‌هایی هستند که می‌توانید از آن ها برای داشتن یک استایل کلاسیک در ایران کمک بگیرید. البته لازم است بدانید که چرم‌ها نیز یک عضو بسیار پرطرفدار در بین اجزای استایل کلاسیک تعریف می‌شوند. از آنجایی که چرم‌ها در ایران طرفداران زیادی دارند، این مسیر هم یک مسیر دائمی به مقصد استایل کلاسیک برای ایرانی‌ها خواهد بود. حالا که فکر می‌کنم؛ بله؛ درست است؛ شاید بتوان استایل کلاسیک را یکی از پرطرفدارترین استایل‌ها در ایران تعریف نمود. 


کره‌ای‌ها هم کلاسیک می‌پوشند؟

همه ما تا حدودی با مدل و سبک زندگی و استایل کره‌ای‌ها آشنایی داریم. خیلی‌ها انتظار این را دارند که استایل اکثر آن‌ها فانتزی و یا در خیلی از موارد ماکسیمال و کژوال باشد. اما باید خدمت‌تان عرض کنیم که حتی کره‌ای‌ها هم عاشق استایل کلاسیک هستند و استایل کلاسیک کره ای هم داریم!!
 از آیتم‌های بسیار پر تکرار انواع شومیز ، کت‌ها کوتاه و بلند، شلوارهای پارچه‌ای راسته، تیشرت‌های ساده و از همه مهم‌تر دامن‌های کوتاه و میدی می‌باشند. 
رزی بلک پینک خواننده کره ای است که دیدن استایلش خالی از لطف نیست. اگر علاقه‌مند به استایل کره‌ای‌ها هستید مقاله "استایل به سبک کره ای چیست و چطوری استایل کره ای داشته باشیم؟" را مطالعه نمایید.

 

کره‌ای‌ها و استایل کلاسیک
کره‌ای‌ها و استایل کلاسیک

استایل کلاسیک به سبک فرانسوی‌ها!

کمتر کسی است که فرانسوی‌ها را به عنوان مردم خوش تیپ دنیا نشناسد. شاید بد نباشد بدانید که راز خوشتیپی اکثر فرانسوی‌ها نیز در کلاسیک پوشیدن شان است. دقت کنید؛ فرانسوی‌ها کم و به قاعده می‌پوشند، با کیفیت و اصیل خرید می‌کنند و در نهایت همیشه آراسته و مرتب هستند. این عبارات برای شما آشنا نیست؟ 
خوب؛ بد نیست چند استایل کلاسیک فرانسوی را هم با هم ببینیم!

استایل کلاسیک به سبک فرانسوی‌ها!
استایل کلاسیک به سبک فرانسوی‌ها!

سخن آخر 

خوب؛ تقریبا به انتهای مقاله رسیدیم. ما سعی کردیم که اصول اولیه و هر آنچه که نیاز بود شما درباره یک استایل به سبک کلاسیک بدانید را برایتان توضیح دهیم. اما نکته اینجاست که داستان استایل کلاسیک و نحوه استایل کردن آن بسیار گسترده است. در واقع می‌توان این طور بیان کرد که این سبک از استایل آیتم‌های بسیار مختلفی دارد و هر آیتم نیز طرفداران خاص خودش را داراست. از این روی صحبت کردن درباره تمامی آیتم های این سبک ممکن نیست. 
حالا شما به ما بگویید؛ شما به کدام یک از آیتم‌های استایل کلاسیک علاقمندید؟ ارسال نظر به عنوان

زهرا
زهرا
مهمان

سبک هایی مثل کژوال کلاسیک، کلاسیک اسپرت یا کلاسیک بهاری، همون اسمارت کژوال نیستند؟ تلفیقی از آیتم های کلاسیک و کژوال؟!

۰۳/۰۴/۱۷ پاسخ دهید

مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰
مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰

سلام وقت بخیر خیر ما کژوال کلاسیک و ... نداریم 
کلاسیک سبک است و کژوال هم درس کد بوده که در دراز مدت تبدیل به استایل شده است.
برای اطلاع بیشتر می‌توانید به مقاله "اگر از طرفداران اسمارت کژوال هستید، این مقاله برای شما است!" مراجعه نمایید.
و برای اطلاع از تفاوت سبک و استایل به مقاله "تفاوت سبک و استایل چیست؟" مراجعه نمایید.

۰۳/۰۴/۲۱ پاسخ دهید