پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
انواع دوخت در خیاطی

انواع دوخت در خیاطی

فرقی ندارد متولد چه نسل و درس خوانده‌ی کدام مدرسه باشید، درس حرفه و فن و صد البته بخش خیاطی که شامل دوخت‌های دستی بود، خاطره‌ی مشترک تعداد زیادی از ماست؛ زنگ تفریح‌هایی که خیلی از بچه‌ها دور هم می‌نشستند و هول هولکی دفترچه کوک‌هایشان را از انواع دوخت‌های تزیینی پر می‌کردند. 

دریای خرده نخ‌های رنگی رنگی ریخته شده در جا میزی‌ها، کف کلاس و لباس فرم‌ بچه‌ها از قسمت‌های لاینفک این پروسه بود. این کارهای عملی شاید برای خیلی از ما جنبه‌ی نوستالژی و گاها سرگرمی داشته باشد اما برای هنرستانی‌ها، کاردانشی‌ها و یا تمام کسانی که به گونه‌ای رشته‌های انتخابی‌شان، به دوخت و طراحی لباس مرتبط می‌شود، شناخت انواع دوخت‎ها و تشخیص انتخاب هر کدام برای هر نوع لباس، از درس‌های مهم و تخصصی به شمار می‌آید.

در ادامه به معرفی و کاربرد هر کدام از این دوخت‌های دستی پرداختیم.

انواع دوخت‌های دستی در خیاطی

این نوع دوخت‌ها که هم برای متصل کردن بخش‌های مختلف لباس به یکدیگر و هم به عنوان تزیین استفاده می‌شوند، شامل: کوک ساده، کوک شل، کوک ریز و درشت، بخیه و کوک شلال می‌شود که در ادامه به صورت مجزا به کارکرد هر کدام می‌پردازیم.

کوک ساده 

از این نوع دوخت در خیاطی، معمولا برای اتصال دو قطعه پارچه به صورت موقت و یا اتصال موقت یک قطعه‌ی تزیینی به لباس استفاده می‌شود. در بعضی مواقع از این دوخت برای تزیین لباس با نخ‌های ابریشمی و یا پشمی استفاده می‌شود.

کوک ریز و درشت

تفاوت کوک ساده و کوک ریز و درشت تنها در اندازه‌ی آنها نیست بلکه این کوک در خیاطی برای اتصال دو تکه پارچه‌ی نازک که در صورت استفاده از کوک ساده، امکان باز شدن آنها از هم وجود دارد، استفاده می‌شود. بسیاری از خیاطان نیز برای علامت گذاری خطوط الگو روی پارچه به جای صابون، از این دوخت استفاده می‌کنند.

بخیه

بخیه از مستحکم‌ترین دوخت‌های دستی در میان دوخت‌های ذکر شده است که از لحاظ میزان استحکام بسیار شبیه به دوخت چرخ است؛ بنابراین خیاطان از این دوخت برای متصل کردن آیتم‌های لباس به صورت دائمی استفاده می‌کنند.

کوک شل

کوک شل نیز از دیگر دوخت‌های دستی است که از آن در خیاطی برای علامت گذاری مسیر الگو روی پارچه استفاده می‌شود. تنها تفاوت موجود میان کوک شل و کوک ساده در این است که در کوک شل، نخ به صورت حلقه‌ای روی پارچه دیده می‌شود و نخ تا انتها کشیده نمی‌شود بلکه بعد از نمایان شدن حلقه‌ی نخ، شلال بعدی دوخته می‌شود.

کوک شلال

کوک شلال به سبب یکسان بودن اندازه و فاصله‌ی میان هر کوک، علاوه بر اتصال درزها، از جمله دوخت‌های تزیینی نیز به حساب می‌آید. شاید در نگاه اول فکر کنید که تفاوتی میان کوک شل و کوک ساده وجود ندارد اما باید گفت کوک شلال به سبب ریزتر بودن نسبت به کوک ساده، استحکام بیشتری دارد.

لازم به ذکر است که دوخت‌های دستی گفته شده، علاوه بر دست می‌تواند با چرخ خیاطی نیز دوخته شود؛ بنابراین اگر می‌خواهید هم در زمان صرفه جویی کنید و هم دوخت‌های یکسان و مرتب‌تری داشته باشید، استفاده از چرخ خیاطی می‌تواند گزینه‌ی مناسبی باشد. به علاوه اگر هدف استفاده شما از انواع دوخت‌های دستی اتصال اجزای یک لباس به یکدیگر است، توجه داشته باشید که دوخت شما مخفی و در ظاهر لباس نمایان نباشد.

تفاوت دوخت‌های دستی با گلدوزی در چیست؟

همانطور که پیش از این هم به آن اشاره کردیم، انواع کوک خیاطی بیشتر در پروسه تولید و خلق یک لباس استفاده می‌شود اما گلدوزی چه به صورت دستی و چه با استفاده از چرخ، پس از دوخت نهایی یک لباس و با هدف تزیین و زینت بخشی به یک لباس صورت می‌گیرد. گلدوزی، انواع مختلف و دارای الگوهای مختص به خود است که امروزه بسیار مورد توجه طراحان لباس در سراسر دنیا قرار گرفته و جایگاه زیادی در طراحی کالکشن‌های برندهای گوناگون دارد.

نظر شما چیست؟

به نظر شما یک طراح لباس تا چه میزان باید به دوخت و انواع آن اشراف داشته باشد؟

ارسال نظر به عنوان