پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
اسکچ در طراحی لباس یعنی چه؟

اسکچ در طراحی لباس یعنی چه؟

اگر کمی به تصاویر زیر دقت کنید متوجه می‌شوید که آن‌ها، نمونه‌ای از طرح‌های ابتدایی کریستین دیور، یکی از بزرگترین طراحان لباس در دنیا می‌باشد.

شاید برایتان این سوال پیش بیاید که، این خطوط درهم چه معنا و مفهومی دارد‌ و چگونه ممکن است در روند تولید یک لباس اثر بگذارد؟

در پاسخ‌ به این سوال‌ها باید گفت که، این خطوط درهم «اسکچ» نام دارد و نشان دهنده ایده اولی است که طراح در ذهن دارد.

اسکچ چیست؟

کلمه اسکچ (sketch) از یک لغت ایتالیایی گرفته شده است و به معنای طراحی ساده و سریع از یکی شئ است که این طراحی می‌تواند به صورت دستی یا دیجیتال باشد.

در اسکچ زدن خبری از ترسیم جزئیات نیست و طراح یک تصویر نیست.

اسکچ زدن چه فایده‌ای دارد؟

  • اسکچ زدن یکی از بهترین راه‌ها می‌باشد تا طراح لباس، منظور و آنچه که در ذهن دارد را به کارفرما، خیاط، تصویرساز و... نشان دهد.
  • گاهی ممکن است با دیدن یک منظره، یک فرد یا یک اثر هنری ایده‌ای به ذهن طراح لباس خطور کند؛ که با اسکچ زدن و کشیدن یک طرح کلی و ساده می‌تواند در لحظه آن را ثبت نماید تا فراموش نکند. برای همین هم به کسانی که طراحی لباس را شروع می‌کنند؛ پیشنهاد می‌شود که همیشه یک کاغذ و مداد همراه خود داشته باشند تا در صورت لزوم آنچه که به مغزشان خطور کرده است را، روی کاغذ پیاده کنند.
  • زمانی که طراح لباس می‌خواهد یک کالکشن لباس را طراحی کند، ابتدا اسکچ‌های ساده و بدون جزییات را روی کاغذ طراحی می‌کند. این اسکچ‌های متنوع یک تصویر کلی از کالکشن را به طراح نشان می‌دهد و به او کمک می‌کند تا اسکچ‌هایی را که بیشتر با یکدیگر همخوانی دارند، انتخاب کند.

اسکچ چه تفاوتی با اسکیس دارد؟

این دو واژه تفاوت معنایی با یکدیگر ندارند و هر دو‌ بیانگر طراحی ساده، کلی و سریع برای انتقال ایده بر روی کاغذ یا کامپیوتر به شمار می‌روند.

اگر در شروع یادگیری طراحی لباس هستید بهتر است بدانید که

  • برای کشیدن اسکچ به یک مداد خوب نیاز دارید تا خط‌ها را با ظرافت و‌ سرعت به روی کاغذ بکشید برای همین، مداد‌های H گزینه خوبی می‌باشند زیرا راحت پاک می‌شوند، ضخامت خوبی دارند و روی کاغذ فرورفتگی ایجاد نمی‌کنند.

برای شروع بهتر است سراغ خودکار نرفت زیرا قابلیت پاک شدن ندارد.

  • پاک‌کن اهمیت بسیاری دارد و باید یک پاک ‌کن با کیفیت انتخاب شوند تا کاغذ را سیاه نکند.

انتخاب پاک‌کن مدادی یا پاک‌کن اتودی بسیار بهتر از سایر پاک‌کن‌هاست زیرا این امکان را به طراح می‌دهد تا خطوط ریز و کوچک را بدون از بین بردن سایر قسمت‌ها پاک کند.

  • انتخاب و کشیدن فیگور اهمیت بسیاری دارد و بهتر است تمرین کنید تا بتوانید در یک زمان کوتاه یک فیگور مناسب با طرحتان بکشید.

البته در مرحله اسکچ زدن از فیگور‌های آماده هم استفاده می‌شود تا سرعت کار بالا برود اما در مرحله اصلی طراحی بهتر است خودتان فیگور را در ابعاد و شکل مورد نظرتان طراحی کنید.


کلام پایانی

اسکچ زدن به طراح قدرت شروع مسیر و ایده‌پردازی را می‌دهد و به او کمک می‌کند تا آنچه در ذهن دارد را به دیگران نشان دهد. اگر در ابتدای کار باشید شاید تصور کنید که، اسکچ زدن کاری سخت و بیهوده است که زمان و انرژی زیادی از شما می‌گیرد؛ اما اینگونه نیست، اسکچ زدن راهی برای بروز خلاقیت می‌باشد و هیچ مرز و حدی ندارد.

ممکن است طراح لباس ده‌ها اسکچ بزند تا به طرحی برسد که قابلیت و ارزش اجرایی شدن دارد. پس نباید از اسکچ زدن ترسید و در آن تنبلی کرد؛ هرچه اسکچ‌های بیشتری زده شود ایده‌های جدید‌تر و بهتری به ذهن خطور می‌کند.

 

و در پایان فراموش نکنید که

دنیای طراحی لباس به افراد خلاق و نو اندیش نیاز دارد که حد و مرزی ندارند و همیشه یک راه برای نشان دادن آنچه که در ذهنشان می‌گذرد پیدا می‌کنند.

ارسال نظر به عنوان

ونوس
ونوس هستم
سایر
ونوس
ونوس هستم
سایر

من فقط یک دانش آموز دبیرستانی و کنکوری هستم که علاقه وافری به طراحی لباس داره، اما اجازه نداره که دنبال علاقه هاش راه بیوفته...

برای اسکچ های سریع، به اعتماد به نفس زیادی هم نیاز هست. وگرنه طرح جسارتش رو نشون نمیده

۰۱/۰۱/۳۰ پاسخ دهید