پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
هر آنچه باید در مورد مراسم مت گالا بدانید!

هر آنچه باید در مورد مراسم مت گالا بدانید!


اگر علاقه‌مند به دنیای مد و استایل هستید، حتما نام مراسم مت ‌گالا را شنیده‌اید. مت‌ گالا یکی از مهم‌ترین رویدادهای مد و فشن محسوب می‌شود که هرساله با هدفی خاص برگزار شده و جالب است بدانید بسیاری افراد از آن به‌عنوان یکی از پر رمز و رازترین رویدادهای فشن یاد می‌کنند. اما اگر کنجکاو شده‌اید بدانید این مراسم چرا با این عنوان‌ شناخته شده، چه قوانینی داشته و یا با چه هدفی برگزار می‌شود، پیشنهاد می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید، چرا که قصد داریم تمامی اسرار مت‌گالا را فاش کرده و همه‌چیز را درباره‌ی این مناسبت مهم، برای شما عزیزان بازگو کنیم.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله "نگاهی به بهترین استایل‌های مت‌ گالا 2024" و "بهترین استایل‌های مت ‌گالا ۲۰۲۲" را از دست ندهید.
مت گالا مراسم مد و فشن

مت‌گالا چیست و چه زمانی برگزار می‌شود؟

شاید در ابتدا تصور کنید که مت‌گالا تنها یک مراسم معمول و شبی هیجان‌انگیز برای نمایش حضور ستارگان برجسته‌ی جهان با اوت‌فیت‌هایی جذاب و چشم‌نواز است. اما حقیقت ماجرا کمی متفاوت است! این مراسم سالانه، در اولین دوشنبه‌ی ماه مه در موزه‌ی متروپولیتن واقع در شهر نیویورک، با موضوعی مشخص برگزار می‌شود. درواقع مت‌گالا تنها یک گردهمایی ساده نبوده، بلکه رویدادی مهم درجهت جمع‌آوری کمک‌های مالی برای مؤسسه لباس‌های موزه‌ی متروپولیتن است. اما نکته‌ی قابل توجه این است که، این مراسم دارای قوانینی خاص و مشخصه‌هایی از پیش تعیین شده است که هرساله با نظمی ملموس به اجرا در آمده که در ادامه بیشتر به آن می‌پردازیم.
مراسم مت گالا

تاریخچه‌ی مراسم مت‌گالا (met gala)

این مناسبت معتبر، برای اولین بار در سال ۱۹۴۸ توسط النور لمبرت که به‌عنوان مؤسس شورای طراحان مد آمریکا در سال ۱۹۶۲ شناخته می‌شود، با هدف حفظ ارزش‌های مد و زنده نگاه داشتن لباس‌های موجود از قرن ۱۵ تاکنون در موزه‌ی متروپولیتن، به‌صورت یک شب‌نشینی جهت جمع‌آوری بودجه‌ی لازمه، برگزار شد. اما اگر می‌خواهید بدانید این مراسم چگونه از یک شام خیریه به بزرگ‌ترین شب مد و فشن تبدیل شد، باید بگوییم یکی از تاثیرگذارترین افرادی که سبب ایجاد این جهش مهم در تاریخ مد و فشن شد، دایانا وریلند بود. او که تا پیش از این در مجله‌ی ووگ به‌عنوان سردبیر مشغول بود، به محض ورود خود از سال ۱۹۷۱، محل برگزاری این رویداد را که در مکان‌های مشهوری چون؛ Rainbow Room, Waldorf Astoria  و سنترال پارک شکل می‌گرفت، به موزه‌ی متروپولیتن انتقال داده و همچنین مضامینی را به آن اضافه کرد که درنهايت باعث ایجاد جهشی چشمگیر و تغییر شکل این رویداد فرهنگی شد.
مراسم مت‌گالا (met gala)

مسئول برگزاری و میزبان مراسم مت‌گالا (met gala)

همان‌طور که پیش‌تر اشاره داشتیم، پس از النور لمبرت، مسئول برپایی مت‌گالا برعهده‌ی دایانا وریلند بود که با اتخاذ تصمیمات متفاوتش حال‌وهوایی منحصربه‌فرد را به این مراسم مهم عرضه کرد. او با تغییرات بی‌نظیرش و همچنین گسترش فهرست مهمانان و دعوت از ستارگانی چون؛ الیزابت تیلور، دایانا راس، التون جان، چر، اندی وارهول، لیزا منیلی و ... سبب شد تا درخششی دوچندان به این رویداد بخشیده شود به‌طوری که نام مت‌گالا برای همیشه در لیست یک مناسبت مجلل ثبت گردد.
مراسم مت‌گالا (met gala)
اما پس از فوت دایانا وریلند، مسئولیت برپایی مت‌گالا در سال ۱۹۹۵ به آنا وینتور سپرده شد. او که هم اکنون نیز به‌عنوان سردبیر مجله‌ی ووگ مشغول به کار است، میزبان این مراسم باشکوه شد و قوانینی خاص را اخذ کرد که در ادامه به بازگویی آن‌ها می‌پردازیم.
آنا وینتور در مراسم مت‌گالا (met gala)
آنا وینتور علاوه بر اینکه خود، هرساله متصدی نمایشگاه لباس را انتخاب می‌کند، لیست مهمانان را محدودتر کرد و برتمامی جزئیات مراسم ازجمله؛ تأیید لیست مهمانان، پرداخت هزینه‌ی بلیط توسط حاضرین، تعیین مجریان مراسم و ... نیز شخصاً نظارت دارد.
آنا وینتور در مراسم مت‌گالا (met gala)

تم و موضوع مراسم مت‌ گالا (met gala)

یکی از اصلی‌ترین فاکتورهای قابل توجه این مراسم که دایانا وریلند آن را تعیین کرد، در نظر گرفتن تم و موضوعی مشخص بود که سبب شد تا یکپارچگی مهمانان بیش از پیش دیده شود زیرا آنان موظف به پوششی مطابق با موضوع از پیش تعیین شده بودند. او با معرفی تِم مت‌گالا که اولین آن در سال ۱۹۷۳ با عنوان "دنیای بالنسیاگا" مطرح شد، مت‌گالا را به سمت و سویی متفاوت هدایت کرد و باعث شد تا طراحان بدین‌‌وسیله خلاقیتی دوچندان را چاشنی طراحی‌های خود کرده و این چنین شد تا نام مت‌گالا برای بار دیگر بر سر زبان‌ها جاری شده و درخششی بی‌بدیل را از این مناسبت شاهد باشیم.
تم و موضوع مراسم مت‌ گالا (met gala)
تم این رویداد از ۶ ماه قبل از برپایی مت‌گالا اعلام شده و این فرصت را برای طراحان لباس فراهم می‌آورد تا در این بازه بهترین طراحی خود را ارائه داده و با خلق ایده‌های خود به  رقابت با طراحان دگر بپردازند.
تم و موضوع مراسم مت‌ گالا (met gala)

قوانین و بایدها و نبایدهای مراسم مت‌گالا

اگر تصور می‌کنید این مراسم تنها یک فرش‌قرمز ساده است، سخت در اشتباهید! همان‌گونه که انتظار می‌رفت، با ورود آنا وینتور و تسلط او بر دنیای مد، قوانین سخت و گاهاً عجیب برای مت‌گالا در نظر گرفته شد که همین عامل نیز باعث شد تا از آن به‌عنوان یک رویداد مقرراتی و خاص یاد شود. اما این قوانین شامل چه مواردی می‌شود؟

۱_ رعایت تم مراسم

یکی از مهم‌ترین قوانین برای حضور در این رویداد توجه به تِم و رعایت هماهنگی بین موضوع و انتخاب پوشش است که مهمانان موظف به اجرای آن هستند.
تم و موضوع مراسم مت‌ گالا (met gala)

۲_ عدم استفاده از تلفن همراه و دوربین عکاسی

استفاده از دوربین عکاسی و به‌همراه داشتن موبایل برای تمامی مهمانان ممنوع بوده و آنان موظف هستند قبل از ورود به این رویداد وسایل خود را که شامل تلفن همراه نیز می‌شود را تحویل دهند.
قوانین مراسم مت‌ گالا (met gala) عکس برداری ممنوع

۳_ عدم استفاده از دخانیات

در طول برپایی مراسم، کشیدن سیگار برای تمامی حاضرین غیرمجاز بوده و هیچ‌یک از مهمانان اجازه‌ی استفاده از دخانیات را ندارند.
قوانین مراسم مت‌ گالا (met gala)

۴_ توجه به زمان

تمامی مهمانان موظف هستند راس ساعت در مراسم حاضر و راس ساعت نیز خارج شوند. همچنین ترک زودهنگام مراسم برای تمامی حاضرین ممکن نیست.
قوانین مراسم مت‌ گالا (met gala)

۵_ رعایت ادب و احترام

برخورد مؤدبانه با تمامی حاضرین الزامی بوده و باید تمامی افراد در هر حالت خود را مقید به حفظ احترام یکدیگر بدانند و اگر چنین صورت نگیرد، با واکنشی جدی مواجه خواهند شد.
قوانین مراسم مت‌ گالا (met gala)

۶_ عکس‌برداری توسط خبرنگاران صورت می‌گیرد

از دیگر قوانین جالب این رویداد مهم دعوت از تعدادی خبرنگار و عکاس به‌صورت واحد و مشخص است که تنها اجازه دارند تا قبل از ورود مهمانان تصاویر را ثبت کنند و هیچ‌یک از عکاسان مجوز ورود به مراسم را ندارند.
قوانین مراسم مت‌ گالا (met gala)

۷_ شرکت در مراسم و احترام به میزبان

همان‌طور که قبل‌تر بازگو کردیم، مهمانان محدودی به این مراسم دعوت می‌شوند و هر یک از آنان موظف به حضور در مراسم هستند. چنان‌چه هرفردی بنا به هر دلیلی نتواند در این رویداد شرکت کند، بیان‌کننده‌ی بی‌احترامی به میزبان بوده و تا همیشه از لیست مهمانان خط خورده و هرگز امکان دعوت مجدد برای او وجود نخواهد داشت داشت.
قوانین مراسم مت‌ گالا (met gala)

۸_ پذیرایی از مهمانان با غذای سالم

شاید کمی عجیب به نظر برسد اما یکی از اصلی‌ترین قوانین این مراسم پذیرایی از مهمانان با صرف شام و غذایی سالم و گیاهی است که در آن‌ها از کم‌ترین ادویه استفاده شده باشد. همچنین استفاده از سیر و پیاز به‌عنوان مواداولیه در غذاها ممنوع می‌باشد.
قوانین مراسم مت‌ گالا (met gala)

۹_ عدم انتشار جزئیات مراسم توسط مهمانان

یکی از دلایلی که مت‌گالا به‌عنوان یکی از پر رمز و رازترین رویدادهای فشن محسوب می‌شود، این است که تمامی اشخاص حاضر در مراسم موظف هستند جزئیات و اتفاقات مراسم را نشر نداده و حافظ آن باشند.
قوانین مراسم مت‌ گالا (met gala)

۱۰_ عدم پوشش لباس‌هایی خارج از عرف

گاهی سلبریتی‌ها در انواع مراسم با ظاهر و پوششی خارج از عرف ظاهر می‌شوند که انتقاداتی را برای خود به وجود می‌آورند. اما در مت‌گالا پوشیدن لباس‌های افراطی و برهنه با ظاهر عجیب برای تمامی افراد غیرمجاز و ممنوع است.
قوانین مراسم مت‌ گالا (met gala)

چه کسانی به مت‌گالا دعوت می‌شوند و لیست مهمانان این مراسم

 مهمانان مت‌گالا که هرساله به ۶۵۰ الی ۷۰۰ نفر خلاصه می‌شوند، شامل افرادی است که در زمینه‌هایی متنوع موفق عمل کرده‌اند. این لیست اشخاص مشهور جامعه را که شامل؛ بازیگران، خوانندگان، ثروتمندان، سیاست‌مداران، افراد فعال در زمینه‌ی مد و ... می‌شوند را دربرمی‌گیرد. البته نکته‌‌ی قابل توجه این است که هیچگاه جزئیات دقیقی قبل از مراسم فاش نشده که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به لیست نهایی مهمانان اشاره کرد که کاملا محرمانه بوده و اجازه‌ی انتشار اسامی حاضرین تا شب قبل از مراسم به‌صورت عموم داده نمی‌شود.
مراسم مت‌ گالا (met gala)

قیمت بلیط مراسم مت‌گالا در ابتدای شکل‌گیری تا امروزه

همان‌گونه که در ابتدای امر گفتیم، این رویداد که با هدف جمع‌آوری کمک‌های مالی شکل گرفت، از ابتدا شامل هزینه‌ای جهت تهیه‌ی بلیط توسط حاضرین بوده که بهای آن معادل ۵۰ دلار برای هر نفر بود. شواهد تاریخی نشان می‌دهند که از دهه‌ی ۱۹۷۰ تا۱۹۸۰ بهای هر بلیط کمتر از ۱،۰۰۰ دلار بوده اما روند صعودی افزایش قیمت ادامه پیدا کرده و تنها سه سال بعد به ۳،۵۰۰ دلار نیز رسید. اما با گذشت زمان، بهای بلیط به‌طور چشمگیری افزایش یافته به‌طوری که امروزه قیمت فعلی هر بلیط حدود ۳۰،۰۰۰ دلار ارزش دارد.
مراسم مت‌ گالا (met gala)
جالب است بدانید این نمایشگاه تاکنون‌ مبالغ زیادی را به موزه اهدا کرده است که بیشترین رکورد آن به سال ۲۰۲۳ و جمع‌آوری مبلغ ۲۲ میلیون دلار بازمی‌گردد.
مراسم مت‌ گالا (met gala)

به یاد ماندنی‌ترین لحظات و حاشیه‌های مراسم مت‌گالا از گذشته تاکنون

 مت‌گالا علاوه بر اینکه باعنوان بزرگترین رویداد مد شناخته می‌شود، یکی از خلاقانه‌ترین مناسبت‌هایی است که به‌جهت دارا بودن تِم مشخص، لحظاتی به یاد ماندنی را نیز به ارمغان می‌آورد. به‌طور مثال؛ حضور پرنسس دایانا در مت‌گالای سال ۱۹۹۶ (همان سالی که از همسرش، پرنس چارلز جدا شده بود) و پوشیدن لباس ابریشمی که گویی ملهم از لباس خواب زنانه بود، استایلی جنجالی را برایش ایجاد کرد. این لباس که بعدها به‌نام "لباس انتقام" نام‌گذاری شد، دایانا را در صدر اخبار آن روزها قرار داد.
مراسم مت‌ گالا (met gala) با حضور پرنسس دیانا
اما گاهی لحظات به یاد ماندنی به فردی خاص ختم نشده و موضوعات مختلفی را دربرمی‌گیرد که می‌توان به تِمِ خلاقانه‌ی سال‌های ۲۰۰۴ با موضوع رابطان خطرناک: مد در قرن ۱۸ ، سال ۲۰۱۳ با تِم " پانک: راک اَند رول، طغیان و طرح‌های ضدنظم "، سال ۲۰۱۸ با موضوع " الهام از ادیان الهی، جسم آسمانی: مد و تخیل کاتولیک" و سال ۲۰۲۳ با تِم " کارل لاگرفلد: خطوط زیبایی" اشاره کرد که سبب ایجاد اوت‌فیت‌هایی متنوع، بی‌نقص و خلاقانه‌ای بودیم که تصاویر آن‌ها تا همیشه در تاریخ مد و فشن جهان ثبت شده است‌.
مراسم مت‌ گالا (met gala)
البته که در این میان با وجود قوانین سخت مت‌گالا، شاهد حواشی بسیاری نیز بوده‌ایم که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به اوت‌فیت‌های کیم کارداشیان اشاره کرد که همیشه در صدر اخبار قرار داشته و حواشی زیادی را نیز به‌همراه دارد. به‌طور مثال؛ ظاهر شدن با استایلی سرتاپا مشکی از برند بالنسیاگا در سال ۲۰۲۱ ، پوشش لباس مرلین مونرو در سال ۲۰۲۲ که با آسیب‌هایی فراوان روبه‌رو شد و درنهايت پوشیدن لباسی با رشته‌های مروارید در سال ۲۰۲۳ که پاره شدن ریسه‌های آن در طی مراسم، خساراتی چشمگیر را به بار آورد که او را در صدر اخبار قرار داد.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله "لباس مرلین مونرو به تن کیم کارداشیان گشاد بود!" را مطالعه نمایید.
مراسم مت‌ گالا (met gala)

زمان برگزاری و تِم مت‌گالای ۲۰۲۴

طبق رسم هرساله،مراسم مت‌گالا در شامگاه دوشنبه، ششم ماه مه و مصادف با هفدهم اردیبهشت ماه در موزه‌ی متروپولیتن، واقع در شهر نیویورک برپا می‌شود. این نمایش با موضوع "زیبایان خفته: بیداریِ دوباره‌ی مد" که از آبان ماه اعلام شد، در روزهای آتی برگزار می‌شود. این تِم با به نمایش گذاشتن و الهام گرفتن از ۲۵۰ لباس ارزنده که یادگار تاریخچه‌ی مد و فشن هستند، انتخاب شده است تا ادای احترامی به طبیعت و لباس‌های ماندگار در دنیای مد باشد.

مقاله بدترین استایل‌های مت‌گالا در 2022 را از دست ندهید.
مراسم مت‌ گالا (met gala) 2024

کلام آخر

در این مقاله با نگاهی جامع به بررسی مراسم مت‌گالا، بایدها و نبایدها و همچنین قوانین منحصربه‌فرد این رویداد فرهنگی و هنری پرداختیم. درآخر بسیار خرسندیم از همراهی همیشگی شما عزیزان و امیدواریم مطالب گفته شده مفید واقع شود.
حال شما برای ما بنویسید؛
این مراسم را تماشا کرده‌اید؟ نظر شما درباره‌ی قوانین مت‌گالا چیست؟

ارسال نظر به عنوان