پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
بهترین نرم‌افزارهای طراحی لباس

بهترین نرم‌افزارهای طراحی لباس

اولین روز کلاس‌های آنلاین دانشگاهی مان، آن هم در اوج همه گیری کرونا، مربوط به کلاسی بود که به دلیل برگزاری اش در صبحِ علی الطلوعِ روز شنبه و عنوان نرم افزاری که به پیشانی اش خورده بود با استقبال چندانی از طرف من و اغلب همکلاسی‌هایم روبرو نشد. چون وقتی برگه انتخاب واحدم را مشاهده کردم که داخل یکی از ستون‌ها، درس نرم افزار طراحی لباس مارولوس نوشته شده بود، به اصطلاح گُرخیدم و از همان جلسه اول، صادقانه این موضوع را با استاد مربوطه مطرح کردم و پس از این که متوجه شدم دیگر همکلاسی‌هایم به جز دو نفر، با من همدرد هستند؛ به طوری که در لرزش صدای آن‌ها شعر « من درد مشترکم مرا فریاد کن» به خوبی شنیده می‌شود، بیش از پیش امیدوار شدم که در این مسیر تنها نیستم. امّا استاد بسیار شیک و طمأنینه گفت: «بچه‌ها! اگر تا دیروز با دنیای تکنولوژی و نرم افزارهای دو بعدی و سه بعدی قهر بوده اید یا کلاً رابطه تان با هم شکرآب بوده است ولی در عین حال، می‌خواهید در رشته طراحی لباس پیشرفت زیادی کنید، الان زمان مناسبی ست که دستی به سر و گوش این رابطه نه چندان خوب بیندازید چراکه هر قدر زمان جلوتر برود و شما برای یادگیری این نرم افزارها، مثل نرم افزار طراحی لباس مارولوس، نرم افزار طراحی لباس سه بعدی و یا هر نرم افزار مناسب دیگری اقدام نکنید خودتان پشیمان می‌شوید. البته از قوی کردن طراحی‌های دستی تان هم نباید غافل شوید و در این میان، نگران نباشید. چون بعضاً، نرم افزار‌طراحی لباس برای اندروید هم وجود دارد که شما با نصب آن روی گوشی‌های خود می‌توانید تا حدّی کارتان را راه بیندازید. هرچند که در این ترم، سر و کارِ ما بیشتر با نرم افزار طراحی لباس مارولوس و نرم افزار طراحی لباس سه بعدی ست که اگر دل به دلشان بدهید و خروجی کارهایتان در آخر ترم را ببینید قطعاً متوجه تفاوتشان با کارهای الانتان می‌شوید.»

اگر شما هم جزء افراد فعال در صنعت مُد و فشن هستید که با وجود نیازِ مُبرم به یادگیری و استفاده از نرم افزارهای طراحی لباس، امّا تا به امروز، میانه ای با دنیای دیجیتال نداشته اید و هنوز هم کار کردن به شکل دستی و سنتی را ترجیح می‌دهید، باید به شما توصیه کنم که این نرم افزارها حُکمِ آب حیات را برای کار شما دارند؛ به طوری که اگر نباشند و یا درصدد یادگیری و استفاده از آن‌ها برنیایید، بدون شک، جای مهمی‌از کار می‌لنگد!

بنابراین، اگر سه عبارت نرم افزار طراحی لباس مارولوس، نرم افزار طراحی لباس سه بعدی و نرم افزار طراحی لباس برای اندروید، ذهنتان را بسیار درگیر کرده اند، باید بگوییم که این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.

نرم‌افزار طراحی لباس مارولوس (Marvelous Designer)

این نرم افزار، یک نرم افزار طراحی لباس سه بعدی ست که این روزها طرفداران بسیار زیادی در میان اهالی صنعت پوشاک پیدا کرده است چراکه براحتی از عهده فرایند الگوهای پیچیده و مدرن برآمده و کار طراحی لباس را برای استفاده کنندگانش راحت تر کرده است. یکی از ویژگی‌های نرم افزار طراحی لباس مارولوس این است که فرد می‌تواند هر نوع تغییر و اصلاح الگویی را به سرعت در آن فضای سه بعدی انجام دهد و جنس و نوع پارچه‌ها اعم از ضخامت، کشش و... نیز از طریق آن قابل تشخیص است. البته باید این نکته را هم اشاره کرد که نرم افزار طراحی لباس مارولوس صرفاً مختص طراحی لباس نیست چراکه از آن برای صنعت انیمیشن سازی هم استفاده می‌کنند و برای یادگیری آن نیاز ندارید که حتماً حرفه ای باشید. چون می‌توانید از همان دوره مقدماتی، آن را یاد بگیرید. ناگفته نماند که مارولوس جزء نرم افزارهایی ست که فقط می‌توانید از طریق نصب روی کامپیوتر و لپ تاپ، از آن استفاده کنید.

کلو (CLO - 3D)

کلو، یک نرم افزار طراحی لباس سه بعدی ست که از لحاظ محیطی شبیه به نرم افزار مارولوس است. زیرا هر دو از یک کمپانی، به منظور سهولت و دقت در روند طراحی لباس و ارائه لباس‌های طراحی شده، تولید شده اند هرچند که کلو، نرم افزار تخصصی طراحی لباس است و صرفاً هم برای این منظور استفاده می‌شود. امّا با توجه به نقطه اشتراک هر دو نرم افزار بالا، باید بگوییم شما با یادگیری آن‌ها نه تنها می‌توانید به برندهای صنعت پوشاک کمک بسیاری کرده بلکه در کارتان هم به صورت حرفه ای عمل کنید؛ به طوری که می توانید از طریق این دو نرم افزار طراحی لباس سه بعدی، پورتفولیوی دیجیتالی قوی و منحصربفردی برای خود بسازید و خود را به عنوان طراح لباس موفقی مطرح کنید و حتی اگر در تلاش هستید تا بتوانید از دانشگاه‌های معتبری که درواقع، مهد مُد و فشن در دنیا هستند نیز پذیرش بگیرید، یادگیری نرم افزار طراحی لباس مارولوس و کلو، تا حد زیادی شانس شما را افزایش می‌دهند چراکه برندهای مطرح دنیا هم از این دو نرم افزار استفاده می‌کنند تا ایده‌های طراحی خود را براحتی روی مانکن‌های سه بعدی پیاده و به وسیله کت واک‌های موجود در فضای نرم افزار ، لباس‌های طراحی شده شان را مشاهده کنند تا دید بهتری از طرح نهایی خود  بدست آورند که این موضوع می‌تواند از لحاظ اقتصادی هم برای آن‌ها نقطه عطف و مثبتی محسوب شود. چون از این طریق، هزینه‌های محصولات خود را تخمین می‌زنند.

از آن جایی که کلو هم قابلیت نصب و استفاده در گوشی‌های هوشمند اندروید و هم کامپیوتر و لپ تاپ را دارد،  نه تنها نرم افزار طراحی لباس برای اندروید است بلکه قابلیت کاربرد در کامپیوتر و لپ تاپ را نیز دارد.

جمینی (Gemini)

اگر دستی به طراحی لباس و دوخت و دوز داشته باشید حتماً، علاوه بر نرم افزار طراحی لباس مارولوس، نام جمینی را به عنوان یکی از دیگر از کاربردی ترین نرم افزارهای صنعت پوشاک شنیده اید. به طور خیلی مختصر درمورد نرم افزار جمینی بگوییم که با توجه به این که امروزه، سرعت عمل و تولید انبوه در صنعت مُد و پوشاک، حرف اول را می‌زنند، نرم افزاری که بتواند به نوعی دستِ راست طراحی لباس و الگوکِشی و سایزبندی باشد، جمینی ست چراکه شما می‌توانید از طریق آن، طرح‌ها و ایده‌هایتان را با دقت و سرعت زیاد و در عین حال هزینه کمتر، روی الگو پیاده کرده و از دور ریزِ پارچه‌هایتان جلوگیری کنید و حتی طرح‌های خود را روی مانکن قرار دهید و درصدد برطرف کردن ایرادها و اِشکال‌های موجود برآیید که قابلیت‌های خوب جمینی باعث وجه تمایز آن  با نرم افزارهای تقریباً مشابه شده است و البته فراموش نکنید که جمینی، نرم افزار طراحی لباس برای اندروید نیست و صرفاً می‌توانید آن را روی سیستم یا لپ تاپ خود نصب و از آن استفاده کنید.

گربر آکومارک فمیلی (Gerber AccuMark Family )

یک نرم افزار طراحی لباس سه بعدی  برای طراحی الگوست که با استفاده از آن، براحتی می‌توانید الگوهایی که روی کاغذ کشیده اید را وارد برنامه کرده و به صورت دیجیتالی و بسیار دقیق و بر اساس تنظیم الگوهای موردنظر، آن‌ها را در اندازه‌های مختلفی تولید کنید. گربر، بستر خوبی برای طراحان الگو فراهم کرده است؛ آن ها که در حقیقت، شیوه‌های دستی برخی از کارهایشان روی کاغذ یا امکان پذیر نیست و یا زمان بسیار زیادی را می‌طلبد. از ویژگی‌های خوب گربر باید بگوییم که این نرم افزار مانند جمینی، تا حد امکان، از دور ریز پارچه‌ها جلوگیری می‌کند و از لحاظ اقتصادی برای تولیدکنندگان و فعالان صنعت پوشاک کمک کننده است چراکه با استفاده از آن می‌توان الگوی طراحی شده را روی تن مانکن قرار داد و پیش از مرحله دوخت، از نمونه شبیه سازی شده آن، دیدن و رونمایی کرد و به دلیل دقت و کیفیت بالای این نرم افزار است که یکی از گزینه‌های انتخابی فعالان صنعت پوشاک در سراسر جهان به شمار می‌آید.

کورل دراو (Corel Draw)

کورل دراو، یکی از قدیمی‌ترین نرم افزارهای گرافیکی دو بعدی است که اگر تازه وارد رشته طراحی لباس شده اید و می‌خواهید علاوه بر نرم افزارهای تخصصی طراحی لباس، یادگیری نرم افزاری مناسب با رشته تان را شروع کنید و با چالش‌های فضای دیجیتال نیز آشنا شوید، انتخاب خوبی برای شماست. زیرا در این مسیر می‌تواند به شما کمک کند و البته باید بدانید که این نرم افزار، در صنعت پارچه نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اگر بخواهیم در یک خط، از مزایای آن بگوییم، باید به کار کردن راحت با آن، امکان طراحی طرح‌ها و الگوهای متفاوت، رنگ‌های دقیق به منظور چاپ روی پارچه و طرح‌های آماده آن اشاره کنیم. از اینرو، کورل دراو، هم نرم افزار طراحی لباس برای اندروید است و هم این که می‌توانید آن را روی کامپیوتر و یا لپ تاپ خود نصب کنید.

ادوبی ایلاستریتور (Adobe Illustrator)

یکی از نرم افزارهای موردنیاز و کاربردی برای اغلب هنرمندان حوزه طراحی و رنگ است. بنابراین، اگر شما هم از اهالی صنعت مُد و فشن هستید قطعاً نام آن را شنیده اید که از طریق آن می‌توانید طرح موردنظر خود را طراحی و تصویرسازی کنید که به دلیل انعطاف پذیری زیاد و داشتن ابزارهای متنوع حتی برای انتخاب پارچه، قابلیت ساختن مودبرد و پالت رنگی برای شما را دارد. استفاده از این نرم افزار بسیار راحت و مقرون به صرفه است و نه تنها نرم افزار طراحی لباس برای اندروید بلکه در کامپیوتر و لپ تاپ نیز قابل نصب است که برای داشتن خروجی مطلوب از کار نهایی تان، پیشنهاد می‌کنیم حتما روی کامپیوتر و یا لپ تاپ  از آن استفاده کنید.

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که نرم افزارهای معرفی شده صرفاً چند مورد از موارد پیشنهادی برای یادگیری طراحی لباس در بستر دیجیتال هستند که در مطالب بعدی، به معرفی هرچه بیشتر آن ها خواهیم پرداخت.

 

ارسال نظر به عنوان