پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
آیا فشن به حیوانات آسیب می‌زند؟

آیا فشن به حیوانات آسیب می‌زند؟

دنیایی را تصور کنید، که جایگاه شما با حیوانات عوض شده‌ باشد!

شما انسان خانگی یک حیوان هستید، روزانه تعداد زیادی از همنوعانتان در راستای تولید لباس برای حیوانات، مورد آزار قرار می‌گیرند. انسان‌ها توسط مافیای تولید چرم انسانی ربوده یا خریده می‌شود و زنده زنده پوستشان از بدنشان جدا می‌شود تا چرم بهتری برای لباس، کیف و کفش حیوانات به‌ دست آید. این لباس‌ها در ویترین بوتیک‌های لوکس با قیمت گزافی به فروش می‌رسد و طرفداران خود را دارند، که شیفته خز و چرم شما هستند.

نفس عمیق بکشید، این واقعیت ندارد؛ حداقل برای شما نه!

خز روباه
فروش خز روباه

تاریخچه استفاده از پوست حیوانات

از زمانی، که انسان اولیه تصمیم به لباس پوشیدن گرفته از پوست حیوان استفاده کرده است، بعد‌ها این نیاز در صورتی بود، که به لباس گرم نیاز داشته باشد و به سمت لباس خز و پشم روی می‌آورد. با گذشت زمان، کالاهایی، که از خز و چرم طبیعی بودند جنبه کالای لوکس به خود گرفتند.

خز حیوانی
لباس‌های لوکس تماما خز در گذشته

رفته‌ رفته وجود خز در یقه و مچ رایج شد، بعدها در دهه ۲۰ میلادی، که تمایل به رخ کشیدن ثروت در طبقات بورژوا و رده بالای جامعه به اوج خود رسیده بود، محبوبیت لباس‌های تماما خز و چرم طبیعی به حدی رسید، که بسیاری از گونه‌های راسو و روباه در همان سال‌های اولیه در معرض خطر انقراض قرار گرفتند.

خز در دهه‌ی بیست
استفاده از خز در یقه و آستین لباس‌های دهه ۲۰

ورود رسمی حیوانات به دنیای مد

به علت تمایل شدید جامعه به پوست حیوانات، برندهای لوکس شروع به تولید لباس خز، کیف و کفش‌های تماما چرم، شال گردن‌های خز و ... گرفتند.

بازارهای پوست طبیعی چین و هند به اوج رونق خود رسیدند، کروکودیل‌‌هایی، که زنده زنده پوستشان کنده شد، مارها و راسوهایی، که منقرض شدند، روباه‌‌ها و گرگ‌ها در معرض انقراض قرار گرفتند، پرِ پرندگانی مثل شترمرغ کنده شد؛ همگی اینها آثار مخرب فشن بر روی زندگی طبیعی حیوانات بود.

خز روباه در یقه
استفاده از خز روباه در یقه

پیشگامان حامی حقوق حیوانات در فشن

با گسترش فشن و خلاقیت برندها، تولید محصولاتی نظیر چرم مصنوعی و چاپ طرح حیوانات روی پارچه موجب شد، تا برندها با جایگزین کردن چنین مواردی به جای پوست طبیعی اقدام بزرگی در راستای اهداف زیست محیطی انجام دهند. به وجود آمدن اصطلاحاتی نظر"fur_free_fur" که برای آیتم‌های عاری از خز به کار می‌رود، نشان از این پیشرفت چشمگیر بود.

برچسب عاری از خز
برچسب "عاری از خز" بر روی لباس‌ها

کالوین کلاین

کالوین کلاین، جزو اولین برندهایی بود، که استفاده از خز را در مجموعه خود ممنوع کرد. این برند سال ۱۹۹۴ خز را با شعار "رفتار انسانی با حیوانات" از مجموعه‌اش حذف کرد.

استلا مک کارتنی

 استلا مک‌کارتنی، اولین برندی بود، که از همان ابتدا از پوست طبیعی استفاده نمی‌کرد. استلا، که خود وگان بود، از زمان راه‌اندازی برند درسال ۲۰۰۱ و با تولید چرم مصنوعی مرغوب، مجموعه‌اش را از هرگونه خز ممنوع کرد و با به کار گیری برچسب fur_free_fur  در لباس‌هایش به این امر قوت بخشید.

ویوین وست‌وود

ویون وست‌وود هم از جمله برند‌های پیشگام در زمینه حمایت از حقوق حیوانات بود، که سال ۲۰۰۷ خز را از مجموعه‌اش حذف کرد.

جورجیو آرمانی

سال ۲۰۱۶، آرمانی با اعلام اینکه پیشرفت تکنولوژی روش‌های جایگزین بهتری برای استفاده نکردن از پوست حیوانات را یه وجود آورده است، خز را از مجموعه‌اش حذف کرد.

با این وجود هنوز جای برندهای محبوب و لوکس نظیر گوچی، ورساچه و شنل در این عرصه خالی بود، که سرانجام در سال ۲۰۱۸ انقلاب بزرگی رخ داد.

انقلاب گوچی

گوچی، که به لباس‌‌‌های خز خود معروف بود، سرانجام در اواخر سال ۲۰۱۷ اعلام کرد دیگر در تولیداتش از خز استفاده نخواهد کرد و نوید کالکشن بدون خزِ بهار/تابستان ۲۰۱۸ را به همه داد.

به دنبال گوچی، برند هایی نظیر ورساچه، مایکل کورس، بربری، پرادا و تام‌فورد نیز به عنوان برندهای محبوب دنیا به جنبش "عاری از خز"  پیوستند.

شنل به عنوان برندی، که از خز استفاده نمی‌کرد، اما به کفش و کیف و کمربند‌های چرم کروکدیل و مار معروف بود، در سال ۲۰۱۸ اعلام کرد دیگر از چرم طبیعی استفاده نخواهد کرد‌.

این اقدامات تحسین برانگیز برندها در راستای حمایت از حقوق حیوانات در فشن باعث شد، که سازمان حمایت از حقوق حیوانات (PETA) سال ۲۰۱۸ را به عنوان سالی، که برند‌ها از عصر پارینه سنگی بیرون آمدند، اعلام کند.

حقوق حیوانات در فشن امروزی

فشن هر روز بهتر می‌شود، چرم مصنوعی مرغوب‌تر از چرم طبیعی تولید می‌شود، چرم گیاهی علاوه بر حفظ جان حیوانات به حفظ محیط زیست با تجزیه آسان‌تر کمک می‌کند، پترن حیوانات روی بیشتر پارچه‌ها زیباتر از خود طرح طبیعی چاپ می‌شود، تمامی این‌ها تحولات بزرگی در عرصه حمایت از حقوق حیوانات بودند، که فشن را متحول کردند، اما هنوز عده‌ای عاشق پوست روباه هستند، عده ای برای خریدن شال گردنِ پرِ شتر مرغ لحظه شماری می‌کنند، هنوز کیف چرم کروکدیل شیفتگان خود را دارد، چرم گونه‌های کمیابِ مار روانه کارخانه‌ی کفش می‌شود و هنوز عده ای هستند، تصور پوشیدن لباسی، که زمانی نفس‌ می‌کشید برایشان لذت بخش است.

ارسال نظر به عنوان

Reyhane vahed
Reyhane vahed
مهمان

بسیار عالی بود، ممنون از فرهنگ سازی هایی که در پیج و سایت کامل و به روزتون انجام میدید، پیروز باشید.

۰۱/۰۱/۱۷ پاسخ دهید

مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰
مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰

ممنون از لطف شما

۰۱/۰۱/۱۷ پاسخ دهید

رقیه
رقیه رشیدی
دانشجو و هنرجوی مد و فشن
رقیه
رقیه رشیدی
دانشجو و هنرجوی مد و فشن

هنرجوی طراحی لباس در حال یادگیری گلدوزی بلوچ و خامه دوزی سیستان کمی تا مقداری ام مسلط به خیاطی

واقعا فکر اینکه پوست یک حیون بی گناه کفش پام یا لباس تنم باشه درد اوره . هرموقع ام خاستم محصولات چرم بخرم از فروشگاهایی خرید کردم ک محصولاتشون رو از چرم مصنوعی تهیه کردن .

۰۱/۰۱/۱۷ پاسخ دهید

مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰
مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰

آفرین به احترام شما به حیوانات 

۰۱/۰۱/۱۷ پاسخ دهید

سوگل
سوگل
مهمان

جالب بود

۰۰/۰۷/۲۵ پاسخ دهید

Vahid
Vahid wer
گرافیست
ترند ۲۰۲۰
Vahid
Vahid wer
گرافیست
ترند ۲۰۲۰

When you are starting your online business, you want to create an About Us page that inspires people to shop with your company. But without knowing what to write on the page, you can waste time creating draft after draft without going anywhere. So we decided to simplify things a bit for you. We will look at some inspiring About Us template examples to help you write your first one.

۰۰/۰۸/۲۸ پاسخ دهید

PARIS
PARIS
مهمان

کاربردی بود

۰۰/۰۷/۲۰ پاسخ دهید

PARIS
PARIS
مهمان

عالی بود

۰۰/۰۷/۲۰ پاسخ دهید

کاربر سایت
کاربر سایت

منم هم نظرم

۰۰/۰۷/۲۰ پاسخ دهید

مهسا
مهسا صفویه
طراح لباس
مهسا
مهسا صفویه
طراح لباس

من مهسا هستم و عاشق دنیای مد و فشن برلب همین هم مد نویسی رو انتخاب کردم.

چه مطلب مفیدی ممنون

۰۰/۰۷/۲۰ پاسخ دهید

اسرا
اسرا عثمانی
نویسنده فشن
اسرا
اسرا عثمانی
نویسنده فشن

علاقه مند به دنیای مد و فشن☁️

خیلی مطلب جالبی بود

۰۰/۰۷/۲۰ پاسخ دهید

Nac
Nac
مهمان

چه مطلب مفیدی

۰۰/۰۷/۱۹ پاسخ دهید

PARIS
PARIS
مهمان

چه مطلب خوبی. ممنون برای طرح این مسئله مهم.

۰۰/۰۷/۱۹ پاسخ دهید

مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰
مدیر سایت
ترند ۲۰۲۰

ممنون که وقت گذاشتین و خوندین

۰۰/۰۷/۱۹ پاسخ دهید

Me
Me
مهمان

جالب بود

۰۰/۰۷/۱۹ پاسخ دهید

غریبه
غریبه
مهمان

عالی

۰۰/۰۷/۱۶ پاسخ دهید