پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
5 قانون منسوخ شده مد را بشناسید!

5 قانون منسوخ شده مد را بشناسید!

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که پیرو مد روز و ترندها بودن برای شما اهمیت زیادی دارد، این مقاله مخصوص شماست! 
مد مقوله عجیب و غریبی ست و بر خلاف تصور عموم فقط مخصوص لباس یا کیف و کفش نیست! مدها و ترندها به طرز کاملا نامحسوسی بر همه ابعاد زندگی ما تاثیر می‌گذارد و خیلی بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید داخل زندگی ما نفوذ کرده است، از پوشش  و میکاپ و مدل گوشی و رنگ مو گرفته تا حتی نحوه رفتار کردن ما نیز در بسیاری از مواقع تحت تاثیر مد روز است! پیشنهاد می‌کنیم مقاله "استایل‌هایی با بیش از 40 سال محبوبیت!" را مطالعه کنید.

فلسفه مد به این صورت است که به اصطلاح یک مقوله یا یک شی یا هر چیز دیگری برای مدتی مقبول و محبوب اکثریت جامعه قرار می گیرد و بعد ترند دیگری جایش را می‌گیرد و اصولا ترندها از طرف جریان‌های مدساز معرفی و تبلیغ می‌شوند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله "نگاهی به تاریخچه‌ی مد و فشن در جهان" را مطالعه کنید.

قوانین منسوخ شده مد
 غول‌های مد و فشن و برندهای بزرگ و مطرح دنیا برای هر سال یا هر فصل ترندهای جدید معرفی می‌کنند. این ترندها به واسطه بلاگرها، اینفلوئنسرها، فشن شوها، ایونت‌ها و ... تبلیغ می‌شوند و به این صورت آن را گسترش می‌دهند.  پیشنهاد می‌کنیم مقاله "نگاهی به ترندهای بهار تابستان 1403" را مطالعه کنید.
بنابراین طبیعی‌ است که جامعه مد ترندهای قبلی را به رسمیت نپذیرد و اصطلاحا آن‌ها را دمده بداند. پس ضروری ست که ما نیز با این قوانین منسوخ شده آشنا باشیم تا استایل بهتر و مقبول‌تری داشته باشیم. 

 پیشنهاد می‌کنیم مقاله "10 آیتمی که برای کمد کپسولی بهار به آن نیاز دارید!" را مطالعه کنید.

قوانین منسوخ شده مد

استایل جین و ترندها

بله، "تاکسیدوی کانادایی" که اغلب مورد تمسخر قرار می‌گیرد. زمانی بود که استایل جین، استایل مخصوص طبقه پایین یا کارگر‌ها یا استایل جنایتکاران و کابوی‌های واقعی در نظر گرفته می‌شد و اصلا شلوارهای جین از دل همین طبقه اجتماعی روی کار آمد و وارد بازار شد. 

استایل جین و قشر کارگر جامعه
اما حتما شما هم یادتان هست که بعدها، همان کت و شلوار جین که زمانی جامعه مد نظر خوبی نسبت به آن نداشت، چقدر محبوب و ترند شده بود و برندها انواع مختلفی از کت‌های جین را طراحی و روانه بازار می‌کردند و هر شخص خوش‌پوش و با کلاسی قطعا حداقل یک کت جین در کمد خود داشت. اما اکنون چه؟ آیا هنوز هم استایل جین همان محبوبیت قبل را دارد؟ قطعا نه. چون با روی کار آمدن ترندهای جدیدتر و جذاب‌تر جین پوش‌ها دیگر به حاشیه رفته‌اند. هرچند نمیتوان گفت که این آیتم دمده شده است، اما دیگر نمی‌توان از آن به عنوان ترند یاد کرد.
ست جین قوانین منسوخ شده مد

ست کردن رنگ جوراب، شلوار و کمربند برای آقایان

این هم جز ترندها و رسومات عجیب بین آقایان است که البته بیشتر تحت تاثیر قوانین و پروتکل‌های معمول محیط کاری بوده است. در  واقع محیط‌های بسته کاری معمولا خلاقیت افراد را کور می‌کند و آن‌ها را وادار به پیروی از یک سری قوانین و به اصطلاح درس‌کدهای واحد و معین می‌کند. اما دنیای مد امروزه دست ما را باز گذاشته است. علاوه بر اینکه درس کدهای کاری به جدیت قبل پیروی نمی‌شوند، مد به شما اجازه می‌دهد که با استفاده از خلاقیت خودتان هر طوری که دوست دارید استایل کنید و بنابراین دیگر ست کردن رنگ کمربند با جوراب و شلوار هیچ معنایی ندارد، هر رنگی که دوست دارید بپوشید!
ست کردن رنگ جوراب، شلوار و کمربند برای آقایان

پوشیدن جوراب با صندل

این هم در نوع خود یک مد جالب بود که حتما همه شما ( به خصوص دهه هشتادی‌ها) آن جورا‌ب‌های سفید پرنسسی را به یاد دارید که با صندل پوشیده می‌شد. اما ترندهای جدید این قانون را کاملا منسوخ شده می‌دانند و امروزه شما دیگر کمتر کسی را می‌بینید که با صندل جوراب بپوشد و صندل‌ها اغلب با پای برهنه پوشیده می‌شوند.
پوشیدن جوراب با صندل

لباس جنسیت دارد!

با پیشرفت دنیای مد یک سری مفاهیم کاملا معنای خود را از دست می‌دهند و جنسیت داشتن لباس نیز از آن دسته است و این قانون امروزه دیگر شبیه به یک جوک است! چون دیگر در مد امروز جنسیت لباس‌ها هیچ معنایی ندارند و به اصطلاح لباس‌ها یونیسکس (فاقد جنسیت) شده‌اند. علاوه بر عادی شدن پوشیدن کت و شلوار برای زنان یا آیتم‌های مردانه دیگر از هری استایلز و جاستین بیبر گرفته تا برد پیت، مردان محدودیت‌های لباس‌هایی را که «مناسب جنسیت» در نظر گرفته می‌شود، فراتر می‌گذارند و دنیای مد کم کم دارد ما را به این مقوله نیز عادت می‌دهد! 

لباس‌ها یونیسکس (فاقد جنسیت)
مد امروز می‌گوید این واقعیت که مردان می‌توانند دامن بپوشند و زنان می‌توانند کت و شلواری بپوشند که به طور معمول برای مردان طراحی شده است، بیشتر به این موضوع مربوط می‌شود که همه باید در پوشش خود خوشحال و راحت باشند و این اصلا ربطی به جنسیت و ماهیت لباس ندارد. البته بیشتر مردم هنوز ترجیح می‌دهند به مدهای سنتی جنسیتی پایبند باشند و این خوب است اما به طور قطع این دیگر یک قانون محسوب نمی‌شود.
لباس‌ها یونیسکس (فاقد جنسیت)

لباس‌ها یونیسکس (فاقد جنسیت)

ست کردن پترن‌های مختلف 

قبلا همه بر این باور بودند که نمی توان در پترن مختلف را در یک لوک قرار دارد چرا که احساس بی‌نظمی و شلوغی را تداعی می‌کند. امروزه نیز بسیاری بر این باورند اما دیگر نمی‌توان آن را یک قانون به حساب آورد چرا که برندهای لباس و استایلیست‌ها از این مورد به عنوان نقطه قوت طراحی‌های خود استفاده می‌کنند.
ست کردن پترن‌های مختلف 

کلام آخر

مانند هر چیز دیگری، قوانین مد هم منسوخ می‌شوند. ممکن است زمانی یک چیز بسیار محبوب باشد و چند سال بعد همان چیز کاملا از دور خارج شود و این خاصیت مد است. توجه به ترندها و قوانین منسوخ شده می‌تواند به شما کمک کند تا استایل به روزی داشته باشید و در هر جمعی مورد تحسین قرار بگیرید. البته این به این معنا نیست که هر ترندی هم مناسب و زیباست، شما به سلیقه و تشخیص خودتان می‌توانید از مدها پیروی کنید یا نکنید. حالا شما بگویید، کدام یک از این قوانین منسوخ شده را قبول دارید و با کدام یک موافق نیستید؟

ارسال نظر به عنوان