پروفایل من

پروفایل من

تنظیم وضعیت
Follow
  • instagram
  • pinterest
  • telegram
  • facebook
profile profile پروفایل من

کاربر عزیز، به خانواده طراحان لباس خوش آمدید.

متوجه شدم
10 راهکار مهم و کاربردی برای داشتن ناخن‌های سالم

10 راهکار مهم و کاربردی برای داشتن ناخن‌های سالم

عده‌ی زیادی گمان می‌کنند که داشتن ناخن‌های سالم و محکم و البته بلند، فقط و فقط جنبه‌ی زیبایی دارد؛ اما لازم است بدانید که در اصل این ‌طور نیست. داشتن ناخن‌های سالم چه برای خانم‌ها و چه برای آقایان، یک فاکتور سلامتی محسوب می‌شود. 

10 راهکار برای داشتن ناخن های سالم
می‌توان در واقع گفت که شما با بررسی وضعیت ناخن‌هایتان، می‌توانید به درک درستی از وضعیت سلامتی خود دست یابید. سلامت ناخن‌های شما نیز مانند هر عضو دیگری از بدن شما، تحت تأثیر شیوه و محیط زندگی شما قرار دارد؛ بنابراین اگر ناخن‌هایتان ضعیف و شکننده هستند و از استحکام کافی برخوردار نمی‌باشند، شک نکنید که حتما یک جای کار ایراد دارد. نیازی نیست که نگران این موضوع باشید؛ خوشبختانه راه ‌حل‌های بسیار زیاد و متنوعی وجود دارند که شما می‌توانید به کمک آن‌ها، ناخن‌های سالم و محکمی داشته باشید. 

ما در ادامه به بررسی 10 راهکار مهم و کاربردی برای داشتن ناخن‌های سالم خواهیم پرداخت. پیشنهاد می‌کنیم که حتماً تا انتها با ما همراه باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله "7 نکته طلایی برای داشتن میکاپ ترندی بهاری" و "7 ترند رنگ مو برای بهار 2024" را مطالعه نمایید.
داشتن ناخن های سالم

فرم یا شکل ناخن‌های سالم و ناسالم

فرم یا شکل ناخن‌های سالم بدین صورت است:

•    رنگ صدف ناخن، صورتی مایل به سفید است.
•    کوتیکول‌ها بر روی ناخن به حد کافی وجود دارند. 
•    رشد ناخن‌ها و نوک‌‌های سفید آن به یک اندازه هستند.
•    قسمت برجسته‌ی سفید به شکل نیم دایره است.

فرم یا شکل ناخن‌های سالم
فرم یا شکل ناخن‌های سالم

فرم یا شکل ناخن‌های ناسالم بدین صورت است:

•    ناخن‌ها لایه‌لایه و شکننده هستند که این علائم می‌توانند، نشانه‌ی خشکی یا نتیجه‌ی کمبود ویتامین باشند.
•    ناخن لکه‌‌های ریز سفید دارد. این بدان معنا است که ناخن‌های خود را می‌جوید یا اغلب لاک می‌زنید.
•    ناخن شیارهای افقی دارد که می‌تواند ناشی از استرس و شرایط جسمی نامناسب باشد.
•    پوست اطراف ناخن قرمز و متورم است که می‌تواند ناشی از کندن یا گاز گرفتن کوتیکول‌ها باشد.
•    صدف ناخن‌ها قاشقی است که می‌تواند، نشانه‌ی کمبود آهن یا کم خونی باشد.

10 راهکار مهم و کاربردی برای داشتن ناخن‌های سالم

1-تغذیه‌ی خوب؛ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای داشتن ناخن‌های سالم!

بله؛ این راحت‌‌ترین و دم‌ دستی‌‌ترین کاری است که شما می‌توانید برای داشتن ناخن‌هایی سالم انجام دهید. همه‌ی ما می‌دانیم که بدن ما، تحت تأثیر مستقیم آن چیزی قرار دارد که ما می‌خوریم؛ بنابراین داشتن یک رژیم غذایی سالم که مواد معدنی و ویتامین کافی را به بدن ما برساند از ملزومات محسوب خواهد شد. 

تغذیه‌ی خوب؛ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای داشتن ناخن‌های سالم!
می‌توانیم در واقع این طور بگوییم که ویتامین‌‌ها و مواد معدنی، تأثیر بسیار زیادی بر سلامت ناخن‌های ما می‌گذارند. صادقانه بخواهیم بگوییم در برخی مواقع ویتامین‌‌ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن ما از تغذیه‌ای که می‌کنیم، دریافت نمی‌شوند. مصرف مولتی ‌ویتامین‌‌ها در این مواقع، می‌تواند راهکار بسیار کاربردی تلقی شود. البته بهتر است قبل از هر اقدامی، ابتدا با یک پزشک عمومی مشورت کنید تا متوجه شوید که داستان ویتامین‌‌های بدن شما از چه قرار است. 
تغذیه‌ی خوب؛ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای داشتن ناخن‌های سالم!
برای مثال، بیوتین که خیلی‌‌ها آن را با نام ویتامین H و ویتامین B-7 می‌شناسند، یکی از مؤثرترین ویتامین‌‌ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما است. مصرف این ویتامین، تأثیر بسیار زیادی بر استحکام و سلامت ناخن‌های شما نیز می‌گذارد. تخم مرغ و ماهی قزل ‌آلا، دو منبع طبیعی بیوتین به شمار می‌آیند. شاید فکر کنید که مصرف این دو ماده‌ی غذایی، می‌تواند بیوتین مورد نیاز بدن شما را تأمین کند؛ اما این‌طور نیست! 

تغذیه‌ی خوب؛ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای داشتن ناخن‌های سالم!
یکی از مهم‌ترین ویژگی‌‌های بیوتین، حلال بودن آن در آب است. این بدان معنا است که این ویتامین به راحتی جذب بدن نشده و ذخیره نمی‌گردد. حال برای جذب و ذخیره‌ی بیوتین، باید چه کار کنیم؟ برای حل این مشکل، گاهی نیاز است که از مکمل‌‌های بیوتین تحت نظر یک پزشک عمومی بعد از بررسی وضعیت بدنی خود، استفاده نمایید. 
تغذیه‌ی خوب؛ یکی از مهم‌ترین فاکتورهای داشتن ناخن‌های سالم!

2-آب؛ مایه‌ی حیات موثر در داشتن ناخن‌های سالم

همیشه و همه جا از مزیت‌‌های نوشیدن آب به مقدار زیاد می‌گویند. یک بدن هیدراته به طور کلی، یکی از سالم‌‌ترین بدن‌ها است. مسلماً به دنبال این موضوع یک بدن سالم، ناخن‌های سالمی را هم دارا است. بله؛ برای داشتن ناخن‌های سالم و محکم، نیاز است که آب بنوشید؛ آن هم به مقدار زیاد!
 آب؛ مایه‌ی حیات موثر در داشتن ناخن‌های سالم
راهکارهای مختلفی برای تأمین آب مورد نیاز بدن وجود دارند. مثلاً این که همیشه و همه جا یک بطری آب همراه خودتان داشته باشید یا مثلاً هر چند ساعت یک بار، آلارم گوشی خود‌تان را برای یادآوری نوشیدن آب، تنظیم کنید. راهکار بعدی این است که حتماً قبل و بعد از خوردن غذایتان آب بنوشید؛ این کار به هضم بهتر غذایتان کمک می‌کند. یک کشمش خشک و بی‌آب را تصور کنید.

آب؛ مایه‌ی حیات موثر در داشتن ناخن‌های سالم
آب؛ مایه‌ی حیات موثر در داشتن ناخن‌های سالم

اگر این کشمش بدن شما باشد که بر اثر نوشیدن آب به مقدار کم به این روز در آمده است؛ نوشیدن آب کافی می‌تواند این کشمش خشک و بی‌آب را به یک انگور سالم تبدیل نماید؛ بنابراین گاهی اوقات بهتر است که به جای نوشیدنی‌‌های انرژی زا، قهوه‌ها و یا چای به هنگام عصر، یک لیوان آب میل کنید. البته حقیقتاً بهترین انتخاب به جای تمام نوشیدنی‌‌های دنیا، همیشه و همیشه همین آب ساده است. 

 آب؛ مایه‌ی حیات موثر در داشتن ناخن‌های سالم
 آب؛ مایه‌ی حیات موثر در داشتن ناخن‌های سالم

3-شست و شو و مواد شوینده؛ قاتل ناخن‌های سالم!

بله؛ همان طور که نوشیدن آب کافی و هیدراته نگه داشتن بدن می‌تواند نقش بسیار مؤثری در داشتن ناخن‌های سالم داشته باشد، شستن زیاد دست‌‌ها و تماس دائمی ناخن‌ها با آب و خیس خوردن ناخن‌‌ها، می‌تواند نتیجه‌ی بسیار بدی را رقم بزند. یک مثال خیلی ملموس از تأثیر منفی خیس بودن زیاد ناخن‌ها، استخر است. حتماً دقت کرده‌اید که بعد از ساعت‌‌ها آب بازی و وقت گذراندن در استخر، ناخن‌های‌تان نرم می‌شوند و به راحتی می‌شکنند. داستان شست و شوی دائمی و خیس خوردن ناخن‌ها نیز به همین صورت است. پیشنهاد ما برای محافظت بهتر از ناخن‌ها، این است که عموماً برای شست و شوی مواد غذایی و یا ظرف‌ها از دستکش استفاده کنید. بدین صورت داستان محافظت شما از ناخن‌های‌تان، درست‌‌تر پیش خواهد رفت. 

شست و شو و مواد شوینده؛ قاتل ناخن‌های سالم!
شست و شو و مواد شوینده؛ قاتل ناخن‌های سالم!

4-    روی ناخن‌تان حساس باشید!

همه‌ی ما زیبایی را دوست داریم. اصلاً به همین دلیل است که مانیکور و پدیکور، دو لاین خدماتی بسیار پر طرف‌‌دار در سالن‌های زیبایی معرفی می‌شوند. یادتان باشد که برای مانیکور کردن ناخن‌های‌تان، حتماً از یک مجموعه‌ی معتبر و کار بلد کمک بگیرید؛ چرا که موادی که برای این دسته از خدمات استفاده می‌شوند، عموماً بیس یا پایه‌ی شیمیایی دارند و همین موضوع می‌تواند، سلامت و زیبایی ناخن‌های شما را تهدید کند. 

مانیکور کردن ناخن
ناخن سالم و مرتب

شاید نیاز باشد که در این قسمت از داستان ناخن‌های سالم، این موضوع را بیان کنیم که لازمه‌ی داشتن یک استایل شیک، داشتن ناخن‌های سالم و محکم است؛ خصوصاً برای افرادی که به استایل اولدمانی، استایل کلاسیک و از این قبیل استایل‌ها علاقه دارند. ناخن‌های کوتاه، سالم و طبیعی، همیشه برای این گونه افراد جواب و مناسب است. بهتر است حتی‌ الامکان از استفاده کردن از ژل‌ها و پودرهای شیمیایی برای مانیکور کردن ناخن‌هایتان بپرهیزید و تنها به یک لاک خوش ‌رنگ برای جلوه‌ دادن به ناخن‌های طبیعی خود‌تان، اکتفا کنید. 

مرتب کردن ناخن ها
مانیکور کردن ناخن

5-سلامت ناخن‌‌های شما خیلی مهم‌‌تر از بلندی آن‌ها است!

اگر ناخن‌های شما ضعیف و شکننده هستند، هیچ لزومی برای بلند نگه داشتن آن‌ ها وجود ندارد. بهترین کار در این مواقع، کوتاه، تمیز و مرتب نگه داشتن ناخن‌ها است. اگر طرف‌‌دار یک استایل اصیل و شیک هستید، ناخن‌های کوتاه گزینه ی بسیار مناسبی برای شما خواهند بود. می‌توان گفت که به طور کلی بلند کردن ناخن‌های ضعیف، هرگز نتیجه‌ی مطلوبی به دنبال نخواهد داشت؛ چرا که خیلی زود می‌شکنند و از قیافه می‌افتند. پیشنهاد بعدی ما برای داشتن ناخن‌های سالم و محکم، این است که سعی کنید همیشه ناخن‌هایتان را سوهان بکشید. لبه‌‌های تیز ناخن را با سوهان‌کشی درست، بگیرید و برای سوهان‌کشی حتماً از سوهان‌‌های نرم استفاده کنید. یادتان باشد که ناخن‌ها را در یک جهت سوهان‌کشی کنید؛ چرا که سوهان‌کشی نامرتب، یک عامل مهم ضعیف و شکننده شدن ناخن‌ها است. 

سوهان کشی ناخن برای داشتن ناخن سالم
سوهان کشی ناخن برای داشتن ناخن سالم

6-کرم‌‌های مرطوب‌کننده‌ی دست، رفیق شفیق ناخن‌های سالم شما!

شستن دست‌‌ها با مایع و آب، باعث می‌شود که رطوبت مورد نیاز ناخن‌‌ها و پوست دست شما از بین برود. برای تأمین این رطوبت و داشتن ناخن‌های سالم، نیاز است که دستان خود را با کرم‌‌های مرطوب‌کننده، نرم و مرطوب نگه دارید؛ بنابراین بهتر است حتماً در اکثر کیف‌هایتان، یک کرم مرطوب‌کننده‌ی دست داشته باشید. استفاده از این کرم‌‌ها نه تنها برای داشتن ناخن‌های سالم، بلکه برای سلامت و نرمی پوست دست شما نیز، بسیار مهم است. 

کرم‌‌های مرطوب‌کننده‌ی دست، رفیق شفیق ناخن‌های سالم شما!
کرم‌‌های مرطوب‌کننده‌ی دست، رفیق شفیق ناخن‌های سالم شما!

7-استفاده از ضدعفونی‌کننده‌‌ها ممنوع!

بله؛ درست است که ضدعفونی‌کننده‌ها نقش بسیار مهمی را در سلامت بدن ما ایفا می‌کنند اما همیشه داستان این طور نیست! برای داشتن ناخن‌های سالم، شما باید رطوبت نسبی ناخن‌‌های‌تان را همیشه حفظ کنید؛ چرا که این رطوبت از خشکی و شکننده‌شدن بیش از اندازه‌ی ناخن‌های شما جلوگیری می‌کند. استفاده‌ی مداوم از ضدعفونی‌کننده خصوصاً در کمپینگ و مسافرت، باعث خشکی ناخن‌ها و شکننده شدن آن‌‌ها می‌شود؛ بنابراین پیشنهاد ما این است که استفاده از این محصولات را حتی ‌الامکان به حداقل برسانید. 

برای داشتن ناخن سالم نباید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کرد
برای داشتن ناخن سالم نباید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کرد

8-ناخن‌های شما ابزار نیستند!

ناخن‌های سالم شما هر چه قدر هم که محکم باشند، باز هم نمی‌توانند ابزار خوبی برای باز کردن درب بطری و مواردی از این قبیل باشند؛ همان ‌طور که دندان‌های شما هرگز نمی‌توانند گزینه‌ی خوبی برای شکستن مواد غذایی سفت باشند! برای داشتن ناخن‌های سالم و محکم خصوصاً اگر بلند هم باشند، حتماً باید به این موضوعات دقت کنید. 

داشتن ناخن محکم

9-کوتیکول‌های ناخن‌تان را به حال خودشان رها کنید!

به ناخن‌های‌تان دقت کنید! حتماً پوست نازکی که بین ناخن و پوست انگشت‌تان وجود دارد را دیده‌‌اید. بهتر است بدانید که به این پوست‌های ظریف و نازک، کوتیکول گفته می‌شود. کوتیکول‌‌ها مهم‌ترین عامل جلوگیری از بروز عفونت در ناخن‌ها هستند. کندن و جدا کردن این قسمت از ناخن، زمینه‌ی مناسبی برای رشد قارچ‌‌ها و عفونت‌ها را ایجاد می‌‌کند؛ بنابراین برای داشتن ناخن‌های سالم، این پوست‌های ظریف و مفید را به حال خودشان رها کنید. اگر کوتیکول ناخن‌‌های شما بلند است؛ بهتر است که به کمک ابزار مخصوص آن‌ها را به عقب برانید و یا فقط کمی آن‌ها را کوتاه کنید که با این روش هم صدف ناخن بلندتری خواهید داشت و هم کوتیکول ناخن خود را حفظ کرده‌‌اید.

کوتیکول‌های ناخن‌تان را به حال خودشان رها کنید!

10- حتماً هر چند وقت یک بار مانیکور کنید. 

ناخن‌های سالم شما نیز، نیاز به رسیدگی دارند؛ بنابراین حتماً سعی کنید که هر از چند گاهی از خدمات سالن‌های مانیکور استفاده کنید. این افراد با بهره‌‌گیری از ابزارهای حرفه‌‌ای به ناخن‌‌های شما رسیدگی می‌کنند و به کمک انواع لاک‌‌ها و مواد تقویت کننده از پوسته‌ پوسته شدن و شکستن ناخن‌‌های شما، جلوگیری می‌کنند. یک مانیکور درست، لبه‌‌های زبر ناخن‌های شما را می‌گیرد و کوتیکول‌‌های خشکی که دیگر کارایی ندارند را از ناخن جدا می‌کند و نهایتأ به کمک مواد تقویت‌‌کننده، سلامت ناخن‌‌های شما را حفظ می‌کند. البته یادتان باشد که اگر از لاک ژل‌‌ها و یا مواد مانیکور برای ناخن‌تان استفاده کرده‌اید، باید برای ریمو کردن آن‌‌ها حتماً از متخصص مانیکور کمک بگیرید. 

ملنیکور کردن در داشتن ناخن سالم موثر است
ملنیکور کردن در داشتن ناخن سالم موثر است

جمع بندی 

اکنون به قسمت پایانی مقاله رسیدیم. ما در ابتدای مقاله گفته بودیم که ناخن‌‌های سالم شما، فاکتوری دال بر سلامت بدن شما هستند که این موضوع، مهم‌ترین موضوعی است که می‌توانیم درباره‌ی ناخن‌ها بیان کنیم. جدای بحث سلامت، اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که استایل و ظاهرتان برایتان مهم است؛ امکان ندارد که به سلامت، زیبایی و استحکام ناخن‌های‌تان تا به امروز فکر نکرده باشید!

داشتن ناخن سالم
داشتن ناخن سالم

می‌خواهیم بگوییم که هر کسی با هر استایلی، باید ناخن‌‌های سالم، مرتب و شیکی داشته باشد. فرقی هم نمی‌کند که طرف‌‌دار استایل مینیمال باشید یا استایل ماکسیمال؛ تحت هر شرایطی نیاز است که ناخن‌های مرتب و سالمی داشته باشید. مهم‌‌ترین عامل تأثیرگذار بر سلامت ناخن‌‌های شما، تغذیه و لایف ‌استایل درست است و در عین حال، تأثیرگذارترین عامل مرتب بودن ناخن‌های شما، رسیدگی به آن‌‌ها و کمک گرفتن از متخصصان ناخن در سالن‌‌های زیبایی است. 

داشتن ناخن سالم
داشتن ناخن سالم

ما در انتها امیدواریم که این مقاله، توانسته باشد اطلاعات مورد نیازتان را درباره‌ی راهکارهای داشتن ناخن‌های سالم در اختیارتان قرار دهد. راستی؛ شما چه راهکاری را برای حفاظت از ناخن‌‌ها پیشنهاد می‌کنید؟

داشتن ناخن سالم
داشتن ناخن سالم

ارسال نظر به عنوان